×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kontrole L4 bez przesłuchań sąsiadów i sprawdzania telefonów. ZUS prostuje

Autor: Pozostałe źródła • Źródło: ZUS10 stycznia 2022 20:00Aktualizacja: 10 stycznia 2022 20:16

Od 2022 roku ZUS zyskał nowe narzędzia do kontroli zwolnień lekarskich. Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prostuje jednak, że kontrolerzy "nie będą odwiedzać sąsiadów osób przebywających na zwolnieniu lekarskim". - Zakład nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów – dodaje.

Kontrole L4 bez przesłuchań sąsiadów i sprawdzania telefonów. ZUS prostuje
Kontrole L4 przez ZUS. Rzecznik wyjaśnia: nie będzie przesłuchań sąsiadów Fot. AdobeStock

 

Kontrole L4 przez ZUS. Rzecznik: nie będzie przesłuchań sąsiadów i sprawdzania telefonów

ZUS zyskał nowe narzędzia do weryfikacji zwolnień lekarskich. Większość zacznie działać od początku 2022 roku. Temat budzi jednak wiele wątpliwości i pytań. Co konkretnie będą mogli badać kontrolerzy ZUS?

- Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą odwiedzać sąsiadów osób przebywających na zwolnieniu lekarskim i prosić o informacje na ich temat. Zakład nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów – zastrzega Paweł Żebrowski.

Jak wskazuje „nowe przepisy, które wynikają ze znowelizowanej 24 czerwca 2021 r. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 r. i nie dają takich uprawnień ZUS”.


- W ustawie zostały natomiast doprecyzowane kwestie związane z przekazywaniem informacji do ZUS. Od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie uprawniony do pozyskiwania danych i informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru oraz do ich wypłat od ubezpieczonych oraz płatników składek – tłumaczy.

I dodaje: Obecnie brak pełnej i rzetelnej informacji i dokumentacji od płatników składek lub ubezpieczonych utrudnia ustalanie prawa do zasiłków, ich terminową wypłatę oraz ich weryfikację. Dotychczas - wskazuje - zdarzały się sytuacje, że płatnicy składek lub ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów.

Nowe uprawnienia ZUS ws. zwolnień lekarskich

- Nowy przepis ma być skutecznym narzędziem, który przyczyni się do pozyskiwania od płatników składek i ubezpieczonych danych koniecznych do przyznania prawa i wypłaty świadczenia z ubezpieczeń społecznych, bądź ich weryfikacji np. dotyczących potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach składanych przez ubezpieczonych w celu ustalenia prawa do zasiłku, istnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty, ustalenia okoliczności związanych z prawidłowością wykorzystywania zwolnień od pracy – tłumaczy rzecznik prasowy ZUS.

I jako przykład podaje sytuację, kiedy osoba zatrudniona u dwóch pracodawców przebywa na zwolnieniu lekarskim.

- ZUS będzie mógł pozyskać informacje, czy ubezpieczony wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy – dodaje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze