Kontrola zwolnień lekarskich przez pracodawców na życzenie ZUS niezgodna z prawem?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2019 14:20

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców (MSP) uważa, że wymaganie od pracodawców, aby kontrolowali korzystanie ze zwolnień lekarskich i przedstawiali raporty w tej sprawie ZUS, może być sprzeczne z prawem. Żąda wykładni przepisów prawa.

Kontrola zwolnień lekarskich przez pracodawców na życzenie ZUS niezgodna z prawem?
Rzecznik MSP uważa, że pracodawca nie musi kontrolować korzystania ze zwolnień lekarskich. Fot. Archiwum

Rzecznik MSP uważa, że pracodawca nie musi kontrolować korzystania ze zwolnień lekarskich, dlatego też skierował w tej sprawie wystąpienie do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, wnioskując o dokonanie wykładni przepisów - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

ZUS w piśmie dotyczącym zwolnień lekarskich, skierowanym w połowie stycznia do pracodawców zgłaszających do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, wskazał, że sam nadzoruje korzystanie z chorobowego, jednak w jego ocenie  "ustawowy obowiązek kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich jest nałożony także na płatników składek, którzy ustalają prawo do zasiłków i je wypłacają".

Wraz z pismem pracodawcy otrzymali formularz dokonywanych przez firmy kontroli, który na prośbę ZUS -u ma być przekazywany oddziałom zakładów ubezpieczeń społecznych do 15. dnia każdego miesiąca. 

Więcej: praca.gazetaprawna. pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum