Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS przyniosła już 15 mln zł oszczędności

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 17 września 2009 14:15

Od sierpnia ZUS zaostrzył kontrole zwolnień lekarskich i wykorzystywania ich przez pracowników. Efekt to ponad 15,5 mln zł, których ZUS nie musiał wypłacić

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS przyniosła już 15 mln zł oszczędności
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od początku akcji skontrolowano już 34,5 tysiąca zwolnień lekarskich - kontrola zasadności wystawiania i korzystania z nich przez ubezpieczonych spowodowała, że 4,6 tysiąca osobom cofnięto wypłatę zasiłku chorobowego. 13,4 proc. „chorych" uznano za zdolnych do pracy. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 932,6 tys. złotych - podaje Rzeczpospolita.

Skontrolowano też 17,4 tysięcy osób pod kątem tego, jak ze zwolnień korzystały - i cofnięto wypłatę świadczeń 375 z nich. Dało to ponad 500 tys. zł oszczędności.

Najwięcej pieniędzy - ponad 14 milionów złotych - ZUS odzyskał przez egzekwowanie przepisu o konieczności dostarczenia w ciągu 7 dni zwolnienia lekarskiego oraz przez ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego. ZUS przypomina, że kto nie dostarczy zaświadczenia od lekarza w ciągu tygodnia od jego otrzymania, ma zgodnie z przepisami obniżoną wysokość zasiłku chorobowego i opiekuńczego o jedną czwartą.

ZUS zintensyfikował kontrole m.in. po tym, jak w pierwszym półroczu wypłacił zasiłki chorobowe o blisko 30 procent wyższe niż przed rokiem. Wydano na nie 3,2 miliarda złotych - jest to o miliard więcej niż w roku 2008.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze