TokFM/Rynek Zdrowia | 11-01-2017 14:30

Kontrola w szpitalu: pacjenci pod respiratorami jedynie pod opieką pielęgniarską

Do Szpitala w Poniatowej wkroczyli prokuratorzy z Lublina. Wszczęli oni śledztwo ws. nieprawidłowości, jakie tam miały miejsce. Po kontroli wyszło na jaw, że popołudniami i w nocy na oddziale była wyłącznie pielęgniarka. Dla wszystkich, nawet pacjentów po ciężkich operacjach.

Szpital w Poniatowej to placówka podległa Powiatowemu Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim. Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Kontrolę konsultantowi wojewódzkiemu ds. otolaryngologii prof. Januszowi Klatce zlecił wojewoda. Szpital w Poniatowej to placówka podległa Powiatowemu Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim, a kontrola dotyczyła Oddziału Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej.

W trakcie kontroli sprawdzono funkcjonowanie oddziału w okresie od stycznia 2015 do września 2016 roku - szczególną uwagę poświęcono trzem pacjentom, którzy zmarli, choć badano także historie chorób innych osób.

Jak czytamy w protokole: "Analiza (...) wykazała przede wszystkim brak należytej opieki lekarskiej nad pacjentami po rozległych operacjach onkologicznych".

Okazało się, że na oddziale po południu i w nocy była zaledwie jedna pielęgniarka. Lekarz był wyłącznie pod telefonem. Jak pisze Klatka, dotyczyło to również pacjentów w stanie bardzo ciężkim, podłączonych do respiratora.

Konsultant zwraca uwagę, że nie może być tak, że na oddziale popołudniami i w nocy jest zaledwie jedna osoba, która opiekuje się zarówno pacjentami na zwykłych salach chorych, jak też tymi w stanie ciężkim.

Wojewoda zdecydował, że po takich wynikach kontroli sprawie musi się przyjrzeć prokuratura. Protokół pokontrolny trafił do prokuratury w Opolu Lubelskim, a stąd - do Lublina, do Prokuratury Regionalnej, która wszczęła śledztwo w tej sprawie. Sprawdzi, czy szpital naraża pacjentów na niebezpieczeństwo.

Więcej: www.tokfm.pl