Konstytucjonalista o resortowym programie in vitro

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2013 10:50

Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia program zdrowotny w sprawie refundacji zabiegów in vitro, który ma wejść w życie w lipcu tego roku, nie był konsultowany pod kątem zgodności z konstytucją. Konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek uważa, że brak takich konsultacji to poważna nieostrożność.

Konstytucjonalista o resortowym programie in vitro

Ministerstwo Zdrowia twierdzi zaś, że ”programy zdrowotne, w związku z tym, że nie są aktami prawnymi, nie podlegają orzecznictwu o zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, co należy do kompetencji Trybunału Konstytucyjnego".

- Ostrożność nakazuje zasięgnięcie opinii w sprawach konstytucyjno-prawnych. To nigdy nie zaszkodzi, niezależnie od tego, jakie będą odpowiedzi ekspertów. Zawsze lepiej mieć większe rozeznanie niż mniejsze - zauważa konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek.

- Czy zasięganie opinii konstytucjonalistów nie stanowiłoby precedensu, bo programów zdrowotnych są setki, jednak nie pyta się ich o zdanie? - pytamy profesora.

- Racja. Jednakże w przypadku akurat tego programu w grę wchodzi sytuacja, że zarzut niekonstytucyjności - słuszny czy niesłuszny - najpewniej się pojawi. Nagromadzenie emocji wokół rządowego programu in vitro jest ogromne. Będą protesty. To co innego, niż np. walka z paradontozą czy jakąkolwiek inną chorobą.

Inne programy zdrowotne nie wzbudzają tak wielkich emocji natury etycznej czy prawnej. Lepiej więc mieć takie opinie. Budżetu państwa nie zrujnują. To wydatek rzędu 2 tysięcy, tysiąca, czy nawet 500 zł. Byłbym za tym, żeby zapytać konstytucjonalistów.

- Co się stanie, jeśli nie będzie opinii o zgodności programu z konstytucją?

- To samo, co byłoby, gdyby taka opinia była. Tylko, że gdyby opinia była, strony miałby w ręku argumenty i mogłyby przygotować się do merytorycznej polemiki. Przy tym poziomie napięcia społecznego nie wyobrażam sobie, że sprawa in vitro mogłaby nie trafić do Trybunału Konstytucyjnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum