Konstanty Radziwiłł: pigułka "dzień po" tylko na receptę

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2016 12:29

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział na antenie TOK FM wycofania ze sprzedaży bez recepty pigułki "dzień po". Jak wyjaśnił, resort przywraca porządek w tym zakresie.

Pigułka "dzień po" tylko na receptę

Dodał też, że wszystkie środki antykoncepcyjne mające silne działanie, potencjalne niebezpieczne, nie mogą być dostępne bez recepty. Nie rozumie więc, dlaczego miałby obowiązywać wyjątek w przypadku tego jednego leku.

TOK FM dotarło do projektu nowelizacji ustawy, który zakłada wycofanie pigułki "dzień po" bez recepty w ciągu trzech miesięcy. Projekt ustawy został już przyjęty przez kierownictwo Ministerstwa Zdrowia, a w najbliższych dniach trafi do konsultacji zewnętrznych i do parlamentu.

Pigułka EllaOne jest tzw. antykoncepcją awaryjną, którą stosuje się, kiedy istnieją przypuszczenia, że inne środki mogły zawieść. Powoduje ona przesunięcie owulacji - w ten sposób nie dopuszcza do zapłodnienia komórki jajowej, czyli zajścia w ciążę.

Więcej: www.tvn24.pl

Przypomnijmy, że już w grudniu 2016 r. w resorcie zdrowia prowadzone były analizy dotyczące przepisów dopuszczających do sprzedaży bez recepty osobom powyżej 15 lat tzw. pigułki dzień po.

- Analizujemy sprawę. Niewątpliwie główny kierunek tej analizy jest taki, czy dostępność tego leku bez recepty, szczególnie w odniesieniu do osób nieletnich, dla dzieci, jest rozwiązaniem właściwym - mówił wtedy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Pigułki "ellaOne" zostały dopuszczone do obrotu w UE w 2009 r. Substancja czynna preparatu to octan uliprystalu. Główny mechanizm działania polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji.

Według charakterystyki "ellaOne" dostępnej na stronie KE, tabletka nie jest przeznaczona do stosowania w trakcie ciąży i nie powinna być przyjmowana przez kobiety podejrzewające, że są w ciąży, jednak - jak podkreślono - nie powoduje ona przerwania istniejącej ciąży.

W dalszej części charakterystyki napisano, że nie wykazano żadnych różnic w zakresie bezpieczeństwa lub skuteczności w przypadku osób młodocianych, w porównaniu z kobietami dorosłymi.

Tylko od 9 października 2015 r., do pierwszych dni stycznia do Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia wpłynęło 48 862 podpisanych petycji tej samej treści w sprawie tabletek ellaOne. Resort wyznaczył końcowy termin składania petycji na 14 lutego br.

W piśmie przesłanym do MZ przez sygnatariuszy - o czym ministerstwo informowało na stronie interetowej - można było m.in. przeczytać: "W związku z dopuszczeniem do sprzedaży na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środka ellaOne bez recepty apelujemy do Ministerstwa Zdrowia o jak najszybsze podjęcie działań zmierzających do zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne, które uchronią kobiety przed poważnymi konsekwencjami jakie niesie dla ich organizmu octan uliprystalu”.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum