Koniec sprawy Janosikowej

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2010 10:10

Uprawomocnił się wyrok u umarzający sprawę lekarki, zwanej przez media Janosikową.

Krakowska prokuratura nie odwołała się od wyroku, który zapadł w listopadzie, co ostatecznie zamyka sprawę lekarki Ilony Rosiek-Koniecznej – podaje Gazeta Wyborcza.

Przypomnijmy, że sąd umorzył sprawę ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu, o który lekarka została oskarżona. Podkreślono fakt, że Ilona Rosiek-Konieczna kierowała się szczerą i bezinteresowną chęcią niesienia pomocy bezdomnym i najbiedniejszym.

Lekarka była oskarżona o to, że od grudnia 1998 r. do grudnia 1999 r. wystawiła, łamiąc prawo, ponad 2 tys. w pełni refundowanych recept dla inwalidów wojennych. Tym samym doprowadziła NFZ do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, wyłudzając ponad 101 tys. zł.

„Janosikowa” – jak media nazwały lekarkę – przed sądem przyznała się do wypisywania bezdomnym bezpłatnych recept, ale zaprzeczyła, by robiła to w celu wyłudzenia pieniędzy.

– Teraz wiem, że nie powinnam tak postępować. To wszystko jednak wychodziło z głębokiego współczucia ludziom pokrzywdzonym przez los. Proszę pana, nie tylko recepty wypisywałam tym biednym. Wielu z nich przychodziło do mnie do domu. Umyć się, zjeść coś, porozmawiać... – mówiła Rynkowi Zdrowia Ilona Rosiek-Konieczna.

W Krakowie prowadziła wówczas wraz z mężem hostel dla bezdomnych. Przyznała, że sytuacja, w której się znalazła, to „klasyczny pojedynek sumienia i prawa”.

Ze względu na motywy, jakimi się kierowała, prokuratura wniosła o nadzwyczajne złagodzenie kary i wymierzenie jej kary 12 miesięcy ograniczenia wolności w postaci obowiązku pracy na rzecz Fundacji, w której już działa. Obrońcy chcieli uniewinnienia oskarżonej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum