×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Koniec przepisów covidowych. Jest termin zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP21 kwietnia 2023 20:01

Minister zdrowia zdradził planowany termin zniesienia przepisów covidowych oraz stanu zagrożenia epidemicznego. Przyznał, że wstępną, planowaną datą jest koniec czerwca2023 roku.

Koniec przepisów covidowych. Jest termin zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego
Koniec przepisów covidowych. Jest termin zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego Fot. Shutterstock

 

Koniec przepisów covidowych już 30 czerwca

W czasie briefingu prasowego 19 kwietnia, podczas prowadzonej w Pile próby pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi, minister zdrowia powiedział, że "w tej chwili sytuacja epidemiczna w Polsce ulega systematycznej poprawie".

- Wczoraj również na Radzie Ministrów rozmawialiśmy o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego. Tutaj taką wstępną, planowaną datą zniesienia tego stanu jest koniec czerwca tego roku, więc pod tym kątem w tej chwili zostaną przygotowane odpowiednie dwa rozporządzenia  - powiedział Adam Niedzielski.

Jak wyjaśnił, jedno z tych rozporządzeń będzie dotyczyło stanu epidemicznego.

- I ono właśnie wskaże konkretną datę zniesienia stanu, którą w tej chwili przewidujemy na 30 czerwca. A drugie rozporządzenie, które dotyczy restrykcji w tym czasie, będzie prawdopodobnie oznaczało zniesienie pewnych rygorów, które są w tej chwili - wskazał polityk.

Znikną maseczki w aptekach, zostaną w przychodniach i szpitalach

- Przymierzamy się do tego, żeby znieść obowiązek noszenia maseczek w aptekach pozostawiając jeszcze (ten obowiązek - PAP) w podmiotach innych, leczniczych  - dodał minister.

Mówiąc o poprawie sytuacji epidemicznej w Polsce Niedzielski zaznaczył, że dotyczy ona zarówno zakażeń SARS-CoV-2 jak i zachorowań na grypę. Podkreślił przy tym, że w ostatnim czasie to zachorowania na grypę dominowały i "decydowały o sytuacji epidemicznej w kraju".

Dodał, że obecnie obserwowany jest systematyczny spadek liczby zakażeń.

- W ciągu ostatniego tygodnia widzimy, że dzienna liczba zakażeń grypowych spadała z poziomu ponad 20 tys. dziennie do około 15 tys., więc widać, że ta poprawa ma też swój dynamiczny charakter  - powiedział.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze