Koniec prac nad ustawą o dostępności cyfrowej stron i aplikacji dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2019 12:31

Parlament zakończył w czwartek (4 kwietnia) prace nad ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, która ma ułatwić korzystanie z nich przez niepełnosprawnych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Koniec prac nad ustawą o dostępności cyfrowej stron i aplikacji dla niepełnosprawnych
Nowe obowiązki co do standardu stron internetowych, które mają stać się dostępne także dla osób niepełnosprawnych. FOT. miniyo73/Flickr (CC BY-SA 2.0);

Posłowie zaakceptowali w czwartek część senackich poprawek do ustawy wprowadzającej nowe obowiązki co do standardu stron internetowych, które mają stać się dostępne także dla osób niepełnosprawnych. Obowiązki te mają dotyczyć nie tylko administracji rządowej, ale także samorządów oraz niektórych organizacji pozarządowych.

Najważniejsza z przyjętych przez Sejm poprawek Senatu rozszerzyła obowiązek dostosowania stron internetowych przez związki podmiotów publicznych.

W trakcie prac nad ustawą niektóre organizacje pozarządowe podnosiły, że stawia ona nadmierne wymagania organizacjom, które nie mają środków na realizację zaleceń. W efekcie wyłączono z pod jej obowiązków małe, lokalne organizacje, jeśli wdrożenie nowych standardów wiązałoby się dla nich z nadmiernymi kosztami.

Ustawa stanowi implementację prawa unijnego, które nakazuje zwiększenie dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych w oparciu o wspólne wymogi dostępności dla osób z ograniczeniami funkcjonalnymi. Takie osoby to m.in. osoby niewidome i słabowidzące, osoby głuche i słabosłyszące czy osoby mające trudności w komunikowaniu się z otoczeniem, ale również osoby starsze.

Do najważniejszych założeń należy wdrożenie tzw. jednolitego standardu dostępności dla wszystkich organów publicznych (w poszerzonym zakresie niż do tej pory); wdrożenie zasady alternatywnego dostępu - zakłada się, że najważniejsza jest informacja niesiona przez publikowany dokument, a nie sam dokument, dlatego dla niedostępnych plików obywatel będzie miał prawo zadzwonić lub wysłać mail i poprosić o jego przeczytanie, wdrożenie zasady priorytetów dostępności - bezwzględnie dostępne muszą być te informacje, które niosą za sobą skutki prawne - urząd powinien je uczynić dostępnymi w pierwszej kolejności.

PAP - Małgorzata Werner-Woś

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum