Komorowski za finansowaniem in vitro, ale...

Autor: PAP, BE/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2010 14:06

W stosownej ustawie muszą być zapisane kryteria zdrowotne, które "zwiększają szansę na urodzenie zdrowego dziecka".

To powiedział dziennikarzom w poniedziałek 22 marca Bronisław Komorowski; marszałek Sejmu i kandydat na kandydata Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich.

Przypomnijmy, że dzień wcześniej Komorowski mówiąc o in vitro podczas debaty przedwyborczej z udziałem Radosława Sikorskiego zwerbalizował kryterium „zdrowego dziecka”.

– In vitro powinno być finansowane, ale państwo ma prawo traktować wydatki z budżetu jako swoistą inwestycję, nie w stosunku do wszystkich, tylko w stosunku do tych, gdzie jest szansa, że się urodzą dzieci zdrowe i będą dobrze wychowane, wychowane na dobrych obywateli w przyszłości – podkreślił w niedzielę Komorowski.

Sikorski w debacie opowiedział się za in vitro, a w kwestii finansowania uznał, że małżeństwa powinny finansować in vitro z własnej kieszeni, a „w przyszłości zobaczymy”.

Komorowski pytany przez dziennikarzy powiedział w poniedziałek, że jeżeli metoda in vitro ma być finansowana z budżetu państwa, „trzeba pilnować, by ciąża miała szansę przebiegać w warunkach takich, aby było zapewnione zdrowie dziecka i w czasie ciąży i potem”. Zaznaczył, że ustawę dotyczącą in vitro „trzeba tak zbudować, aby lekarze mogli stosować takie kryteria jak w każdym innym kraju europejskim, gdzie te metody są współfinansowane albo finansowane z budżetu państwa”.

Marszałek zwrócił uwagę, że w innych krajach brane są pod uwagę kryteria zdrowotne oraz innej natury, które „zwiększają szansę na urodzenie zdrowego dziecka”.

– Byłoby rzeczą dla mnie nie do zaakceptowania, gdyby w ogóle w sposób beztroski państwo dawało pieniądze na stosowanie metody in vitro bez względu na to, czy z tego może być zdrowe czy niezdrowe dziecko.

Zdaniem Komorowskiego, różnica poglądów między nim a Sikorskim w sprawie finansowania zapłodnienia in vitro jest „rzeczą pozytywną”.

– Minister Sikorski jest przeciwnikiem pomocy państwa w finansowaniu drogiej metody in vitro, która dzisiaj jest dostępna tylko dla ludzi zamożnych. Natomiast ja jestem zwolennikiem udziału państwa w finansowaniu stosowania metody in vitro między innymi dlatego, że to wyrównuje szanse na realizację marzeń o własnym dziecku wielu ludziom niezamożnym – podkreślił marszałek Sejmu.

Wyraził jednocześnie nadzieję, że z Sikorskim nie różnią się „w najmniejszym stopniu jeżeli chodzi o to, że trzeba kierować się dobrem, interesem dziecka, także interesem zdrowia dziecka”, a „nie tylko potrzebami, możliwościami budżetu”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum