Komornicy będą musieli zmniejszyć prowizje

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2010 15:37

Opłaty komornicze przestaną straszyć dyrektorów szpitali.

Opłaty komornicze w przypadku szpitali opiewają na dużo większe pieniądze, niż te na zdjęciu...

Szpitale, do których puka od czasu do czasu komornik cieszą się z przyjętej przez Senat nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Nowela zakłada bowiem, że placówki będą mogły występować do sądu o obniżenie opłat komorniczych. Opłaty te mają być odzwierciedleniem nakładu pracy ponoszonego przez komornika.

Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskich znany z gigantycznego niegdyś długu nie raz miał styczność z komornikiem.

– Cieszę się z tej nowelizacji, tym bardziej, ze szpital ma przykre doświadczenia z komornikami. Mówiąc kolokwialnie, z gardła wyciągnęliśmy im 8 mln zł. W tej chwili toczą się jeszcze sprawy o 2 mln zł. Mam nadzieje, że nie będziemy mieli już styczności z komornikami – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Szmit, dyrektor gorzowskiej placówki.

Zdaniem dyrektora, wynagrodzenia komorników były do tej pory nieadekwatne do ponoszonego przez nich wkładu pracy. – Jestem zwolennikiem takiej sytuacji, w której ktoś kto pracuje dostaje odpowiednie wynagrodzenie za swoja pracę, ale tu wynagrodzenie było nieadekwatne do wkładu pracy. Było wręcz demoralizujące.

Opłaty komornicze od zobowiązań szpitala były bardzo wysokie. Jako przykład dyrektor podaje zobowiązanie na 100 tys. zł, przy którym prowizja komornicza wyniosła ok. 20 tys. zł. Obecnie gorzowska placówka nie ma już tak wysokich długów jak kiedyś. – Proszę sobie wyobrazić opłatę komornicza wówczas kiedy komornik zajął się kilkudziesięciomilionowym długiem – dopowiada dyrektor Szmit.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum