Komisje za zmianami w noweli ustawy covidowej. Co dalej ze szczepieniami w aptekach?

Autor: PAP • Źródło: PAP13 maja 2021 11:50

Senackie komisje rekomendują wykreślenie z nowelizacji tzw. ustawy covidowej zapisów dotyczących m.in. szczepień w aptekach oraz praw emerytalnych pracowników górniczych pracujących przy zwalczaniu epidemii.

Komisje za zmianami w noweli ustawy covidowej. Co dalej ze szczepieniami w aptekach?
Komisje odpowiedziały się za wykreśleniem z nowelizacji ustawy covidowej zapisów dotyczących m.in. szczepień w aptekach. Fot. Archiwum
  • W Senacie nowelizacja tzw. ustawy covidowej rozpatrywana była przez trzy komisje: Komisję Nauki, Edukacji i Sportu, Komisję Zdrowia oraz Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej
  • Komisje odpowiedziały się za wykreśleniem z nowelizacji ustawy covidowej zapisów dotyczących m.in. szczepień w aptekach i praw emerytalnych pracowników górniczych pracujących przy zwalczaniu epidemii
  • O tym, czy Senat zaproponuje poprawki do nowelizacji ustawy covidowej, zdecyduje cała izba wyższa w głosowaniu

Chodzi o nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, którą Sejm uchwalił w połowie kwietnia.

W Senacie nowelizacja rozpatrywana była przez trzy komisje: Komisję Nauki, Edukacji i Sportu, Komisję Zdrowia oraz Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. W związku z tym, że komisje, które zajmowały się nowelizacją oddzielnie, przedstawiły odmienne wnioski, w czwartek zebrały się na wspólnym posiedzeniu, by przygotować wspólne sprawozdanie.

Rządowy projekt złożony w Sejmie dotyczył tylko zwiększenia rezerwy subwencji oświatowej o 187 mln zł. Sejm podczas prac nad projektem wprowadził do nowelizacji dodatkowe zapisy.

Ustawa covidowa: proponowane poprawki

Część tych zapisów dotyczy praw emerytalnych górników. Zgodnie z nimi dni przepracowane przez oddelegowanych ratowników górniczych i sanitariuszy w szpitalach, gdzie leczeni są chorzy na COVID-19, będą traktowane przy ustalaniu praw do górniczej emerytury tak samo, jak dniówki przepracowane na dole kopalni.

Wprowadzono też zapisy umożliwiające organizowanie punktów szczepień i wykonywanie szczepień w aptekach, a także dotyczące przedłużenia wydawania dokumentów kategorii pierwszej, drugiej i trzeciej, które nie spełniają minimalnych wymogów.

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu wniosła o przyjęcie nowelizacji bez poprawek. Senacka Komisja Zdrowia zaproponowała zwiększenie rezerwy subwencji oświatowej nie o 187 mln, ale o 280 mln zł oraz zapisanie w noweli, na co środki ze zwiększonej rezerwy mają być przeznaczone.

Z kolei senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zaproponowała - w imię prawidłowej legislacji - poprawkę wykreślającą z noweli zapisy dotyczące szczepień w aptekach, praw emerytalnych górników oraz zapisy dotyczące przedłużenia wydawania dokumentów, gdyż wykraczają one poza pierwotny zakres projektu nowelizacji złożonego w Sejmie.

"Wykreślenie" szczepień w aptekach

W czwartek na wspólnym posiedzeniu trzy senackie komisje zdecydowały, że nie poprą wniosku o przyjęcie nowelizacji bez poprawek. Za przyjęciem bez poprawek głosowało 8 senatorów, 13 było przeciw, dwóch senatorów wstrzymało się od głosu.

Komisje odpowiedziały się zaś za zarekomendowaniem wykreślenia z nowelizacji zapisów dotyczących szczepień w aptekach, praw emerytalnych pracowników górniczych pracujących przy zwalczaniu epidemii i dokumentów. Wniosek o taką rekomendację poparło w głosowaniu 16 senatorów, 7 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Komisje poparły też wniosek o zwiększenie rezerwy subwencji oświatowej o 280 mln zł. W głosowaniu poparło go 15 senatorów, 8 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ostatecznie o tym, czy Senat zaproponuje poprawki do nowelizacji ustawy covidowej, zdecyduje cała izba wyższa w głosowaniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum