Komisje orzekające o zdarzeniach medycznych będą działały sprawniej?
Według danych, które oszacował Instytut Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, każdego roku z powodu błędów lekarskich umiera od 7 do 23 tys. osób - informuje Rzeczpospolita.

Najczęstsze pomyłki lekarzy to zabieg na niewłaściwym pacjencie, operacja narządu po odwrotnej stronie, pozostawione ciało obce, oparzenia sprzętem lub środkami chemicznymi.
Od 2011 r., kiedy znowelizowano ustawę o prawach pacjenta, do komisji wojewódzkich, sądów i izb lekarskich trafia coraz więcej skarg od poszkodowanych. W tym roku już 64 tys. osób podejrzewa, że złamano ich prawa jako pacjentów. Co najmniej 2,5 tys. pacjentów twierdzi, że padło ofiarą lekarzy.
Czytaj też: Komisje orzekają o zdarzeniach medycznych, pacjenci nie przyjmują odszkodowań
W tej sytuacji resort zdrowia chce ułatwić pacjentom dochodzenie swoich praw. W projekcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, do którego dotarła Rzeczpospolita, planuje m.in. usprawnienie pracy komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.
Przypomnijmy: jak wynika z informacji przekazanych portalowi rynekzdrowia.pl w lipcu br. przez przedstawicieli wojewódzkich komisji orzekających o zdarzeniach medycznych, szpitale i firmy ubezpieczeniowe proponują stawki nawet dziesięciokrotnie niższe od tych żądanych przez poszkodowanych. Łatwo przewidzieć, że sprawy znajdują ostatecznie finał w sądzie.
Rzecznik Praw Pacjenta podaje, że od 1 stycznia 2012 r. do 30 kwietnia 2013 r. do wojewódzkich komisji orzekających o zdarzeń medycznych wpłynęło łącznie 880 wniosków. W tym czasie komisje wydały 83 orzeczenia o zdarzeniach (w tym 23 z wniosku o ponowne rozparzenie sprawy) oraz 175 orzeczeń o braku zdarzenia medycznego.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)