Komisje orzekające o zdarzeniach medycznych będą działały sprawniej?

Autor: Rzeczpospolita, RZ/Rynek Zdrowia • • 28 września 2013 10:45

Według danych, które oszacował Instytut Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, każdego roku z powodu błędów lekarskich umiera od 7 do 23 tys. osób - informuje Rzeczpospolita.

Komisje orzekające o zdarzeniach medycznych będą działały sprawniej?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najczęstsze pomyłki lekarzy to zabieg na niewłaściwym pacjencie, operacja narządu po odwrotnej stronie, pozostawione ciało obce, oparzenia sprzętem lub środkami chemicznymi.

Od 2011 r., kiedy znowelizowano ustawę o prawach pacjenta, do komisji wojewódzkich, sądów i izb lekarskich trafia coraz więcej skarg od poszkodowanych. W tym roku już 64 tys. osób podejrzewa, że złamano ich prawa jako pacjentów. Co najmniej 2,5 tys. pacjentów twierdzi, że padło ofiarą lekarzy.

Czytaj też: Komisje orzekają o zdarzeniach medycznych, pacjenci nie przyjmują odszkodowań

W tej sytuacji resort zdrowia chce ułatwić pacjentom dochodzenie swoich praw. W projekcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, do którego dotarła Rzeczpospolita, planuje m.in. usprawnienie pracy komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

Przypomnijmy: jak wynika z informacji przekazanych portalowi rynekzdrowia.pl w lipcu br. przez przedstawicieli wojewódzkich komisji orzekających o zdarzeniach medycznych, szpitale i firmy ubezpieczeniowe proponują stawki nawet dziesięciokrotnie niższe od tych żądanych przez poszkodowanych. Łatwo przewidzieć, że sprawy znajdują ostatecznie finał w sądzie.

Rzecznik Praw Pacjenta podaje, że od 1 stycznia 2012 r. do 30 kwietnia 2013 r. do wojewódzkich komisji  orzekających o zdarzeń medycznych wpłynęło łącznie 880 wniosków. W tym czasie komisje wydały 83 orzeczenia o zdarzeniach (w tym 23 z wniosku o ponowne rozparzenie sprawy) oraz 175 orzeczeń o braku zdarzenia medycznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze