Komisje ds. zdarzeń medycznych - niskie odszkodowania; sprawy trafiają do sądu

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, RZ/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2013 09:09

W ciągu roku tylko sześciu chorych wywalczyło przed specjalną komisją świadczenie w satysfakcjonującej - ich zdaniem - wysokości, co pozwoliło na zamknięcie spraw.

Komisje ds. zdarzeń medycznych - niskie odszkodowania; sprawy trafiają do sądu

Do działających od ponad roku komisji zwróciło się dotychczas 537 osób z wnioskiem o orzeczenie dotyczące zdarzenia medycznego. Korzystnych dla pacjentów rozstrzygnięć zapadło 26.

Zaledwie sześciu osobom wypłacono już świadczenie. Jego wysokość wahała się od 2,5 tys. zł w Łodzi do 150 tys. zł we Wrocławiu. 10 osób zrezygnowało z proponowanego im odszkodowania, bo było - w ich opinii - rażąco niskie. - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jednym z zasadniczych celów powołania komisji ds. zdarzeń medycznych miało być odciążenie wymiaru sprawiedliwości. Jak przypomina DGP, wojewódzka komisja nie przesądza o winie lekarza czy szpitala. Wydaje orzeczenie o zaistnieniu czy też nie zdarzenia medycznego. Zarówno pacjent jak i szpital może się z tym orzeczeniem nie zgodzić, a sprawa i tak trafi do sądu.

Czytaj też. Komisyjny niewypał, czyli zdarzenia medyczne raczej przed sądem  

O tym, że powołanie komisji wojewódzkich nie wpłynęło na liczbę spraw tego typu w sądzie mówiła portalowi rynekzdrowia.pl mecenas Jolanta Budzowska, radca prawny z kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy:

- Ustawa jest pełna różnych pułapek. Nie wszystkie typy spraw kwalifikują się do komisji. Limity łącznej kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia w poważniejszych sprawach powodują, że wielu pacjentów i tak trafi ostatecznie do sądu. Przed sądem posiłkować się będą orzeczeniem komisji, które co prawda nie jest wiążące dla sądu, ale w jakiś stopniu uprawdopodabnia roszczenie, zmniejszając ryzyko finansowe powoda - dodaje mecenas Budzowska.

Problemem jest także to, że tylko w najprostszych sprawach komisje są w stanie orzekać o zdarzeniach medycznych bez zaciągania opinii biegłych sądowych z zakresu medycyny, a ich brak i wielomiesięczne, czasem kilkuletnie oczekiwanie na opinie, podobnie jak w przypadku procesów sądowych, niemal paraliżuje ich działalność.

Czytaj też. Biegli sądowi z zakresu medycyny: te stawki nas nie zadowalają


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum