Komisje ds. orzekania o błędach medycznych się nie sprawdziły?

Autor: prawo.pl, RZ/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2020 09:31

Jak mówił w trakcie V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, system oparty na wojewódzkich komisjach do orzekania o zdarzeniach medycznych się nie sprawdził. W 2018 r. odbyło się ponad 2900 posiedzeń, w ramach komisji pracowało prawie 260 osób a doszło zaledwie do zawarcia 34 ugód. W 2019 r. zostało zawartych ich jeszcze mniej - zaledwie 25.

Komisje ds. orzekania o błędach medycznych się nie sprawdziły?
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak przekonywał RPP, w systemie, w którym nie zastanawialibyśmy się czy ktoś popełnił błąd, ale pacjent, który czuje się poszkodowany i faktycznie jest poszkodowany, szybko otrzymałby satysfakcjonującą kwotę zadośćuczynienia, to zapewne ilość zawiadomień ze strony pacjentów, kierowanych do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, by spadła.

Czytaj także: Rzecznik Praw Pacjenta na HCC Online: bezpieczeństwu sprzyja edukacja pacjentów i system ‘’no fault’’

Rzecznik chce wraz ze swoim biurem przyznawać odszkodowania w szybkim trybie i bez szukania winnych. Lekarze i prawnicy widzą w tym sens, ale nie wierzą, by Rzecznik sobie z tym poradził.

Szesnaście komisji utworzonych przy wojewodach miało służyć do szybkiego przyznawania odszkodowań pacjentom. Komisje badają czy pacjent faktycznie padł ofiarą błędu personelu medycznego i sprawdzają czyja to była wina. Ale już komisja nie jest władna przyznawać odszkodowanie pacjentowi, bo te proponuje szpital lub częściej jego ubezpieczyciel. Bywa, że te propozycje oscylują wokół 1 złotego czy 1 tys. zł.

Ponad 70 proc. pacjentów odrzuca więc oferowane przez szpital rekompensaty. To jest jedna z głównych słabości komisji, bo one nie mają wpływu na szpital. Odszkodowania za zdarzenia medyczne nie są też objęte polisą OC ze strony placówek medycznych, dlatego te mające nieustanie problemy z dopięciem budżetu, nie chcą płacić.

Jednak zdaniem Jolanty Budzowskiej, radczyni prawnej i specjalistki od błędów medycznych, zasiadającej w małopolskiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, komisji nie należy od razu likwidować, ale poprawić przepisy, na podstawie których funkcjonują. Jednak Rzecznik jest zdeterminowany aby wprowadzić zupełnie nowe rozwiązania, oparte o system no-fault (bez orzekania o winie), podobny do działającego w Szwecji. Czyli polegający na przyznawaniu odszkodowań pacjentom zupełnie bez orzekania o winie personelu medycznego.

Więcej: prawo.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum