Komisja senacka: więcej na więzienną służbę zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2010 13:00

Senatorowie byli już jednak przeciwni zwiększeniu wydatków na walkę z nowotworami.

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się we wtorek (12 stycznia) za wprowadzeniem do ustawy budżetowej na 2010 r. 16 poprawek, które zgłosiła sama oraz zgłosili je senatorowie PO. Nie sprzeciwiał się im rząd. Poparcia nie zyskały natomiast zmiany zaproponowane przez opozycję.

Część poprawek zgłoszonych przez senatorów PiS będzie jednak głosowana podczas posiedzenia Senatu, ponieważ zostaną złożone w formie tzw. wniosków mniejszości. Głosowanie zaplanowano na wtorek (12 stycznia) po południu. Komisja rozpatrzyła w sumie 39 poprawek. Komisja opowiedziała się m.in. za przyjęciem poprawki senatorów PO zwiększającej o 5 mln zł budżet więziennictwa. Jak wyjaśniła wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska jest to związane z koniecznością wzmocnienia więziennej służby zdrowia. Poinformowała, że źródłem finansowania zmian będzie rezerwa przeznaczona na zmiany organizacyjne i nowe zadania oraz rezerwa Ministra Finansów. Z uznaniem komisji spotkała się ponadto poprawka senatora Jana Rulewskiego (PO), która zwiększa o 2,5 mln złotych środki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na prewencję wypadkową, kosztem odpisu na ZUS.

Komisja zaopiniowała pozytywnie jedenaście poprawek zgłoszonych wcześniej przez Kazimierza Kleinę oraz dwie poprawki zgłoszone przez inne komisje senackie. Jedna z nich upoważnia ministra finansów do udzielania Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych pożyczki w wysokości do 5,5 mld zł na wypłatę świadczeń gwarantowanych.

Akceptacji nie znalazły natomiast wnioski senatorów opozycji, m.in. poprawka zmierzająca do zwiększenia o 200 mln zł środki na finansowanie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych oraz przekazująca 80 mln na realizację programu „Szklanka mleka”. Pieniądze miałyby pochodzić z przewidywanych przez senatorów PiS wyższych dochodów z VAT.

Uchwalona w grudniu przez Sejm tegoroczna ustawa budżetowa zakłada deficyt w wysokości 52,2 mld zł; dochody państwa mają wynieść prawie 249 mld zł, a wydatki ok. 301 mld zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum