Komisja regulaminowa: skazany były wiceminister zdrowia nie powinien być dyrektorem ZOZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2012 18:08

Skazany w 2011 r. za korupcję Krzysztof Grzegorek, były wiceminister zdrowia i poseł PO, nie powinien wracać na funkcję dyrektora ZOZ w Skarżysku Kamiennej - uważa Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich w opinii dla Prezydium Sejmu.

Z wnioskiem o wydanie opinii w sprawie Grzegorka zwrócił się do Sejmu skarżyski ZOZ, w którym były polityk PO pełnił funkcje: dyrektora i kierownika oddziału ginekologiczno-położniczego zanim objął mandat poselski.

Na początku 2011 r.  kielecki sąd skazał jednak Grzegorka za korupcję na rok i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na cztery lata oraz 22,5 tys. zł grzywny. Zakazał też pełnienia kierowniczych stanowisk przez cztery lata. Grzegorek, który na czas pełnienia mandatu poselskiego wziął w skarżyskim ZOZ-ie urlop bezpłatny, po zakończeniu ubiegłej kadencji parlamentarnej, gdy przestał być posłem, chciał wrócić do dawnego miejsca pracy.

Szef komisji regulaminowej Jerzy Budnik (PO) powiedział w czwartek (12 stycznia), że zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, placówka w Skarżysku-Kamiennej miała obowiązek po wygaśnięciu mandatu zatrudnić Grzegorka na tym samym lub równorzędnym pod względem płacowym, stanowisku pracy. Jednak skarżyski ZOZ nie chciał się na to zgodzić, powołując się na wyrok kieleckiego sądu, który zakazuje Grzegorkowi pełnienia kierowniczych stanowisk przez cztery lata. Ostatecznie komisja regulaminowa postanowiła przychylić się do tego stanowiska ZOZ-u.

- Postanowiliśmy rekomendować Prezydium Sejmu poparcie wniosku pracodawcy pana posła Grzegorka o rozwiązanie stosunku pracy z nim. Większość komisji stanęła na stanowisku, że powinniśmy kierować się tylko przesłankami prawnymi, a jeżeli się analizuje pod tym kątek wniosek ZOZ, to niestety trzeba się zgodzić z tym, że podstaw do zatrudnienia pana Grzegorka nie było - powiedział Budnik.

Grzegorek uważa z kolei, że cała sprawa jest nieporozumieniem, a on sam chciał pracować w skarżyskim ZOZ tylko na stanowisku lekarza.

Zarzuty wobec byłego wiceministra dotyczyły okresu od lipca 2001 roku do listopada 2003 r., kiedy był zastępcą dyrektora w skarżyskim ZOZ. Sąd skazał Krzysztofa Grzegorka za przyjęcie od przedstawicieli firmy Johnson&Johnson Polska korzyści majątkowej w kwocie ponad 22 tys. zł, w zamian za preferowanie przy zakupie materiałów medycznych tej firmy.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum