Komisja pracuje nad poprawkami do ustaw zdrowotnych

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 15 października 2008 19:29

Sejmowa Komisja Zdrowia od opóźnienia oraz z problemami

Niestety podczas dzisiejszego posiedzenia (15 października) nie rozpoczęły się prace nad poprawkami do kluczowych ustaw czyli o przekształceniu zoz-ów, czy ustawy wprowadzającej reformę.

Posiedzenie komisji miało rozpocząć się w południe, niestety okazało się, że sala przewidziana na obrady jest zamała... Ostatecznie prace rozpoczęto o 14.00.

Sytuacją była oburzona minister zdrowia, Ewa Kopacz, która pojawiła się na poczatku obrad komisji. Później niestety nie brała udziału w obradach.
– Trudno rozmawiać o poprawkach, jeżeli nie ma sali, nie ma gdzie usiąść, a posłowie nie zdążyli włożyć kart do czytnika, żeby zagłosować. Jestem zaskoczona tym całym, bałaganem, który nam zafundował przewodniczący komisji – mówiła dziennikarzom minister.

Komisja przyjęła część poprawek do ustaw o konsultantach krajowych w ochronie zdrowia, o akredytacji w ochronie zdrowia oraz o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Większość przyjętych poprawek to zmiany redakcyjne. Najważniejsze z merytorycznych to m.in. mówiąca o tym, że pacjent ma prawo do obecności osoby bliskiej podczas udzielania świadczenia, że pacjent, również małoletni ma prawo do zrozumiałej dla niego informacji o swoim stanie zdrowia oraz, że chory w stanie terminalnym ma prawo do łagodzenia bólu i innych cierpień.

Dyskusję wśrod posłów wzbudziło ustalenie definicji osoby bliskiej PO uważało, że osoba bliska to małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej przedstawiciela ustawowego oraz osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub osoba wskazaną przez pacjenta.
Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł zwrócił poinformował, że taki zapis ma istotne znaczenie jezżeli chodzi o dokumentację medyczną.

– Zapis ten zdecyduje, kto będzie miał wgląd w dokumentację medyczną pacjenta i dostęp do informacji o jego stanie zdrowia...

Komisja odrzuciła poprawkę PiS mówiącą o tym, że pacjent ma prawo do skierowania na leczenie za granicę na koszt NFZ w sytuacji, gdy nie można go leczyć w Polsce.

Przed nami jeszcze jutrzejsze głosowanie poprawek do najważniejszej ustawy czyli o przekształceniu zozów w spółki prawa handlowego. Czy posłowie PO zgodzą się na poprawkę Lewicy, która mówi o tym, że spółka nie otrzyma nieruchomości, a będzie mogła je jedynie dzierżawić?

Zdaniem Lewicy takie rozwiazanie powstrzymałoby wyprzedaż majątku i dziką prywatyzację. Innego zdania jest poseł Marek Balicki (SdPl).

– Taki zapis właśnie doprowadzi do dzikiej prywatyzacji. Spółka będzie miała mniejszą wartość i będzie można ją kupić taniej – opiniował portalowi rynekzdrowia.pl Marek Balicki.
SdPl poprze zatem poprawkę zgłoszoną przez PiS, która zakłada, że samorząd będzie mógł odsprzedać jedynie 15 proc. akcji spółki. Tak wynika z oświadczenia posłą Balickiego dla naszego portalu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum