Komisja ds. BHP ma wyjaśnić okoliczności narażenia studentów na promieniowanie UV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 października 2020 19:42

Komisja ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Śląskiego Uniwersytet Medycznego (SUM) ma ustalić przyczyny i okoliczności narażenia na szkodliwe działanie promieniowania UV studentów uczestniczących w zajęciach.

Komisja ds. BHP ma wyjaśnić okoliczności narażenia studentów na promieniowanie UV
Do zdarzenia doszło podczas zajęć dydaktycznych dla pierwszego roku studiów na kierunku ratownictwo medyczne z przedmiotu mikrobiologia i immunologia. Fot. PTWP

Według posłanki Wandy Nowickiej (Lewica) część z nich doznała oparzeń oczu i skóry. Uczelnia informuje o możliwości podrażnienia oczu.

O wyjaśnienie okoliczności tego wypadku posłanka zwróciła się w czwartek w piśmie do rektora SUM, wyrażając swoje zaniepokojenie. Jak napisała, studenci zaalarmowali ją, że uczestnicząc w zajęciach przez trzy godziny byli wystawieni na szkodliwe działanie promieniowania UV z lampy biobójczej, zainstalowanej w jednej z sal.

- Młodzi ludzie trafili do szpitala m.in. z poparzeniami rogówki, siatkówki oraz skóry. Pojawiają się również doniesienia o lekceważącej postawie wykładowców - napisała posłanka w piśmie do rektora.

Zajmująca się w SUM kontaktem z mediami Justyna Skolik przysłała w odpowiedzi na pytania PAP oświadczenie w sprawie "zdarzenia z dnia 12.10.2020 r.", do którego doszło w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii i Immunologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu. Jak sprecyzowała Skolik, miało to miejsce podczas zajęć dydaktycznych dla pierwszego roku studiów na kierunku ratownictwo medyczne z przedmiotu mikrobiologia i immunologia.

"Okoliczności i przyczyny zdarzenia zostaną ustalone przez Komisję ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy SUM. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przed przystąpieniem do zajęć studenci zostali zapoznani z regulaminem katedry oraz przepisami BHP, co zostało potwierdzone w karcie ćwiczeń" - napisała Skolik w oświadczeniu.

"Ponadto, uwzględniając położenie oraz parametry techniczne lamp UV, w trakcie zajęć mogło dojść do podrażnienia oczu, a nie jak wskazuje się w kierowanych do uczelni pytaniach - oparzenia. Co istotne sala, w której odbywały się zajęcia wyposażona jest w monitoring, który został zabezpieczony i zostanie włączony do dowodów w sprawie" - dodała.

Skolik zapewniła, że uczelnia przekaże szczegóły ustaleń po przedstawieniu rektorowi przez Komisję ds. Bezpieczeństwa i Higieny SUM protokołu z przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego. "Nadmieniam, że Dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu wszystkim Studentom uczestniczącym w zajęciach (23 osobom) zaproponował pomoc, w tym konsultacje okulistyczne. Do chwili obecnej żaden z tych studentów nie skorzystał z tej formy pomocy" - zaznaczyła. 

PAP - Krzysztof Konopka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum