×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Komisja Zdrowia za ustawą o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w zawodach "okołomedycznych"

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia08 lutego 2017 15:05

W środę (8 lutego) sejmowa Komisja Zdrowia bez głosów sprzeciwu poparła przyjęcie rządowego projektu ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (druk nr 1165). Ustawa ma wejść w życie dzień po jej ogłoszeniu, jednak pierwotnie zakładany termin - 1 marca br. - jest mało realny.

Komisja Zdrowia za ustawą o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w zawodach "okołomedycznych"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przypomniał podczas posiedzenia komisji zdrowia jej przewodniczący Bartosz Arłukowicz, marszałek sejmu w dniu 16 grudnia 2016 r. skierował projekt ustawy do pierwszego czytania. Z ramienia Ministerstwa Zdrowia podczas posiedzenia komisji projekt uzasadniała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

Kogo obejmie ustawa?
Głowala wyjaśniła, że ustawa ma na celu umożliwienie pracownikom służby zdrowia rozwoju zawodowego w szczególnym trybie, jakim jest specjalizacja zawodowa. Chodzi o tych pracowników, których nie dotyczą uregulowania zasad kształcenia podyplomowego zawarte w innych przepisach.

- Przedkładany projekt był do tej pory uregulowany w rozporządzeniu ministra zdrowia i w związku z tym, że utraciło ono moc obowiązywania z dniem 1 lipca 2016 r., minister podjął się uregulowania tych kwestii w ustawie - tłumaczyła Katarzyna Głowala. Dodała, że "tak naprawdę jest to przeniesienie przepisów, które do tej pory były uregulowane w rozporządzeniu, do ustawy".

- Dotyczy to wszystkich innych zawodów oprócz zawodu lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i farmaceutów - sprecyzowała wiceszefowa resortu zdrowia.

Jak czytamy w projekcie, ustawa ma dotyczyć osób rozpoczynających szkolenie specjalizacyjne w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Druk 1165 wymienia w sumie 15 obszarów. Są to: epidemiologia, fizyka medyczna, inżynieria medyczna, neurologopedia, promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, psychologia kliniczna, zdrowie publiczne, zdrowie środowiskowe, mikrobiologia, toksykologia, przemysł farmaceutyczny, radiofarmacja, surdologopedia, psychoseksuologia, embriologia kliniczna.

Zyskają "zawieszeni" specjaliści
Bartosz Arłukowicz zapytał, co się działo z osobami, które robiły specjalizację w zawodzie innym niż medyczny i zakończyły ją właśnie po 1 lipca 2016 r. - Czy mogli przystąpić do egzaminów? - dociekał. 

Wiceminister zdrowia potwierdziła, że od 1 lipca takie osoby faktycznie nie miały możliwości, mimo skończonych kursów, uzyskania tytułu specjalisty.

- Będą mogły przystąpić do egzaminu dopiero na gruncie tej ustawy - podkreśliła. 

Komisja Zdrowia ostatecznie poparła przyjęcie projektu ustawy (26 głosów za, jedna osoba się wstrzymała, nikt nie był przeciw). Do projektu biuro legislacyjne zgłosiło kilka kosmetycznych poprawek i jedną dość istotną - bo dotyczyła terminu wejścia w życie ustawy. 

- Chcieliśmy zwrócić uwagę, że termin 1 marca, czyli termin wejścia w życie ustawy, jest mało realny, gdyż ustawa musiałaby zostać uchwalona już w piątek (10 lutego) na bieżącym posiedzeniu Sejmu. Należałoby ją wprowadzić w innym terminie lub z dniem następującym po dniu ogłoszenia - argumentował przedstawiciel biura legislacyjnego. 

Ostatecznie przyjęto rozwiązanie, że ustawa wchodzi w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum