Komisja Zdrowia odrzuciła rządowy projekt ustawy o zmianach w budżecie NFZ. Co zrobi Sejm?

Autor: Mariusz Polak • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia15 listopada 2022 19:00

Rządowy projekt rewolucjonizujący finansowanie świadczeń nieoczekiwanie został odrzucony przez sejmową Komisję Zdrowia. Posłowie przyjęli wniosek o odrzucenie w całości nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. 16 listopada sprawozdanie z prac komisji będzie procedowane na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Komisja Zdrowia odrzuciła rządowy projekt ustawy o zmianach w budżecie NFZ. Co zrobi Sejm?
Sejmowa Komisja Zdrowia odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt zmian w finansowaniu ochrony zdrowia Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • W trakcie wtorkowego - 15 listopada - posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia doszło do pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty
  • Nowelizacja zakłada od 2023 roku swoistą rewolucję w ochronie zdrowia poprzez przeniesienie jej finansowania z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia
  • Projekt, który jest procedowany w trybie odrębnym, czyli z pominięciem rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą oraz bez konsultacji publicznych od samego początku wzbudza sporo kontrowersji
  • Przeciwnicy mówią o "skoku na kasę NFZ" i uważają, że w znacznym stopniu ograniczy to dostęp do świadczeń. Ministerstwo Zdrowia przekonuje zaś, że to tylko "techniczna zmiana finansowania"
  • Burzliwe obrady Komisji Zdrowia zakończono głosowaniem nad zaproponowanym przez posłów opozycji wnioskiem o odrzucenie projektu w całości, który - dość niespodziewanie - został przyjęty 
  • 16 listopada sprawozdanie Komisji o projekcie nowelizacji  będzie procedowane na posiedzeniu plenarnym Sejmu. W porządku obrad zaplanowano 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenia w imieniu kół

Sejmowa Komisja Zdrowia za odrzuceniem nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza

Nieoczekiwany - jak na obecny układ sił w Sejmie - obrót sprawy przybrało pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, do którego doszło w trakcie wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

Choć nowelizacja, która miała zrewolucjonizować finansowanie ochrony zdrowia poprzez przerzucenie z budżetu państwa na NFZ kosztów m.in. świadczeń wysokospecjalistycznych, ratownictwa medycznego czy darmowych leków dla osób w wieku 75+ oraz dla kobiet w ciąży, od samego początku wzbudza kontrowersje, wydawało się, że błyskawicznie przejdzie przez Sejm.

Właśnie m.in. dlatego procedowanie odbywa się w trybie odrębnym, czyli z pominięciem rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą czy konsultacji publicznych.

Tymczasem, w trakcie sejmowej Komisji Zdrowia poseł Lewicy Jan Szopiński złożył wniosek o odrzucenie projektu w całości w pierwszym czytaniu i - ku zdziwieniu posłów koalicji rządowej - wniosek ten został poparty przez większość w głosowaniu (18 głosów za, 16 - przeciw, jeden wstrzymujący).

"To jest skok na pieniądze Polaków, którzy płacą składkę zdrowotną"

Głosowanie nad odrzuceniem projektu w całości poprzedziła dwugodzinna, burzliwa dyskusja. Posłowie opozycji zarzucali przede wszystkim pośpiech przy procedowaniu tak ważnych zmian, które dotyczą w sumie 8 ustaw, bez konsultacji publicznych. Podkreślali, że związki zawodowe oraz związki pracodawców są przeciwne tej ustawie. 

Tłumaczyli, że wbrew temu, co twierdzi Ministerstwo Zdrowia, iż zmiany mają "jednoznacznie pozytywny lub neutralny charakter", przeniesienie zadań z budżetu do NFZ bez dodatkowych środków pieniężnych, oznaczać będzie zmniejszenie finansowania ochrony zdrowia, co znacznie ograniczy dostęp pacjentom do świadczeń.

- 8. listopada na stronę Rządowego Centrum Legislacyjnego trafia ten projekt, 10. jest skierowany do pierwszego czytania i dzisiaj musieliśmy przeprowadzić humorystyczne głosowanie, żeby skrócić okres 7 dni na zapoznanie się z projektem - mówił poseł Szopiński dodając, że najgorsze jest to, że Komisja Prawnicza się w tej sprawie nie wypowiedziała.

- To jest skok na kasę, skok na pieniądze milionów Polaków, którzy płacą składkę zdrowotną. Tych środków jest mało, będzie coraz mniej, mamy dług zdrowotny, mamy coraz dłuższe kolejki do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i większe zadłużenie szpitali polski - podkreślał poseł KO Marek Hok.

Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich i Związku Miast Polskich zwrócił uwagę, że "procedowanie ustawy w ten sposób to kompletny brak szacunku dla strony społecznej". 

Dorota Korycińska, przewodnicząca Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej podkreślała, że "to upokarzające, iż tak ważne zmiany nie są konsultowane z pacjentami, podatnikami, obywatelami, którzy składają się na ochronę zdrowia".

"Ustawa ma na celu optymalizację wydatkowania środków publicznych"

- Ta ustawa ma na celu optymalizację wydatkowania środków publicznych na cele ochrony zdrowia w ramach łącznych nakładów w tym obszarze, które są określone corocznie na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - wyjaśniał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Jak dodał, działanie to stanowi dostosowanie struktury wydatków ponoszonych w ramach łącznej kwoty nakładów na ochronę zdrowia.

Odnosząc się do zarzutów dotyczących szybkości procedowania, wskazał, że ustawa pierwszy raz była wpisana do prac rządu we wrześniu.

- W międzyczasie spotykaliśmy się z odpowiednimi organami, które działają w tym zakresie i wyjaśnialiśmy istotę przepisów, odpowiadaliśmy szczegółowo na pytania - tłumaczył Miłkowski.

"To, czy będzie płacił NFZ, czy MZ nie ma większego znaczenia"

Przypomnijmy, że goszczący w porannej rozmowie RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśniał, że nie ma znaczenia "czy z kieszeni prawej, czy lewej swoich spodni wyciąga się portfel. Ważne jest, ile się wydaje".

- Limit wydatków na system opieki zdrowotnej jest określony w ustawie, która docelowo ma dać 7 proc. PKB. To, czy będzie płacił NFZ, czy Ministerstwo Zdrowia, czy jakiś inny podmiot w resorcie, to naprawdę nie ma większego znaczenia - tłumaczył.

Podkreślał, że Funduszowi nie zabraknie pieniędzy.

- Proszę rzucić okiem na plan finansowy NFZ, gdzie wszystkie zadania, jakie ma do realizacji, są już pokryte finansowaniem - odpowiadał na zarzuty minister Niedzielski.

Dodajmy, że 16 listopada sprawozdanie Komisji o projekcie nowelizacji będzie procedowane na posiedzeniu plenarnym Sejmu. W porządku obrad zaplanowano 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenia w imieniu kół. 


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum