Komisja Zdrowia nadal pracuje - w ferworze dyskusji - nad projektem tzw. ustawy wprowadzającej

Autor: PAP, AK/Rynek Zdrowia • • 10 września 2008 21:48

Szpitale będę mogły w planach naprawczych ograniczać dostępność i jakość udzielanych świadczeń medycznych - zakłada jedna z poprawek przyjętych przez sejmową komisję zdrowia do poselskiego projektu, mającego wprowadzić w życie ustawy reformujące służbę zdrowia

Burzliwą dyskusję wywołał zapis, zakładający że w planie naprawczym, sporządzanym przez ZOZ w celu skorzystania z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych, może znaleźć się ograniczenie dostępności i jakości świadczeń medycznych. Warunkiem jest określenie sposobu i formy zapewnienia pacjentom tych świadczeń. Wymaga to także opinii wojewody, gminy i powiatu, na terenie których znajduje się zoz.

- Takie rozwiązanie wprowadza "instytucję hazardu moralnego". W imię sytuacji ekonomicznej możemy ograniczyć dostępność i jakość świadczeń medycznych. (...) Jeśli powiem: proszę się zgłosić do innego szpitala, to podałem sposób i formę zapewnienia świadczeń medycznych - mówił Czesława Hoca (PiS). Pogląd posła podzielali m.in. przedstawiciele NSZZ "Solidarność" i OPZZ.

- Czytamy to samo, ale rozumiemy coś innego. Zgodnie z poprawką plan naprawczy ma określać, jak zrekompensować pacjentom ograniczenie świadczeń medycznych.- ripostował Jarosław Katulski (PO). Zdaniem posłów koalicji, PiS uprawia "demonologię".

- Podstawą reformy jest stworzenie takiej sytuacji, w której pacjent będzie bezpieczny - podkreślała Joanna Mucha (PO).
Kolejna poprawka wzbudzająca kontrowersje posłów zakłada, że plan naprawczy sporządzony przez zoz będzie akceptował lub odrzucał Bank Gospodarstwa Krajowego. To od jego opinii uzależniono możliwość korzystania przez szpitale przekształcające się w spółki z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych.

Według opozycji, takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia, gdyż bank będzie kierował się jedynie względami ekonomicznymi, pomijając misję szpitali, którą - zgodnie z konstytucją - jest zapewnienie opieki zdrowotnej obywatelom.

Wcześniej komisja przyjęła m.in. poprawkę, która stwierdza, że wszystkie zobowiązania publiczno prawne  przekształconych placówek ulegną umorzeniu.

Wiceprzewodnicząca komisji zdrowia Beata Małecka-Libera (PO) stwierdziła, że przekształcenie szpitali nie byłoby możliwe bez pomocy państwa.

- Szpitale zostały podzielone w taki sposób, żeby otrzymały taka pomoc jakiej potrzebują. Mamy nadzieję, że ta pomoc będzie ostateczna - mówiła posłanka.

Przyjęto też zapis o tym, że placówki mają dokonać wyceny nieruchomości oraz gruntu, który jest w ich posiadaniu, a nie koniecznie jest ich własnością, chodzi o stan na 1 stycznia 2009 r.

- Większość szpitali tylko użytkuje nieruchomości, które sa własnością samorządu. Czy można zatem nałożyć na SP ZOZ-y obowiązek poniesienia kosztów oszacowania wartości nieruchomości - pytał poseł Marek Balicki (SdPl).

- Pieniądze z kontraktów należy przeznaczyć na leczenie, a nie inne wydatki. Należy wskazać źródło finansowania tej wyceny - mówił podczas obrad komisji Wojciech Bieńkiewicz, prezes Unii Szpitali Klinicznych.

Posłowie pytali też w jakim trybie będą wyłaniane firmy robiące wyceny. Minister Zdrowia, Ewa Kopacz obecna na początku obrad komisji, odpowiedziała, że będzie w tym wypadku obowiązywać ustawa o zamówieniach publicznych. Komisja przyjęła też poprawkę umożliwiająca, żeby ugody restrukturyzacyjne zawarte przez ZOZ-y z wierzycielami do 2009 r. zachowały ważność po ich przekształceniu.

Posłowie zdecydowali też o wprowadzeniu okresu przejściowego po powołaniu Rzecznika Praw Pacjenta, żeby urząd ten miał czas na organizację.
Przepisy wprowadzające mają na celu regulację wejścia w życie pakietu ustaw reformujących ochronę zdrowia. Są to ustawy:  o ZOZ-ach, która pozwala na przekształcanie szpitali w spółki, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum