Komisja Zdrowia błyskawicznie odrzuciła poprawki. Ustawa o wynagrodzeniach wraca do Sejmu
Krótko trwała nadzieja medyków na wniesienie poprawek do projektu ustawy o wynagrodzeniach, zgłoszonych wczoraj na plenarnym posiedzeniu Sejmu. W kilkanaście minut sejmowa Komisja Zdrowia odrzuciła praktycznie wszystkie uwagi i projekt ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia ponownie trafi pod obrady Sejmu.

- 26 maja sejmowa Komisja Zdrowia ponownie zajęła się projektem ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, do którego dzień wcześniej Sejm zgłosił poprawki
- Posiedzenie Komisji trwało niespełna 20 minut, a zgłaszający poprawki nie zechcieli nawet dokładnie ich przedstawić oraz uargumentować
- Po negatywnym stanowisku Ministerstwa Zdrowia, reprezentowanym przez Piotra Brombera, praktycznie wszystkie poprawki przepadły w głosowaniach
Komisja Zdrowia odrzuciła poprawki dotyczące wynagrodzeń medyków
W czwartek 26 maja sejmowa Komisja Zdrowia ponownie zajęła się projektem ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, do którego w czasie drugiego czytania w Sejmie wniesiono poprawki. Zgłoszone przez posłów uwagi dotyczyły m.in. wysokości zarobków pielęgniarek oraz lekarzy, a także techników farmaceutycznych.
W trakcie obrad praktycznie żadna ze zgłaszanych poprawek nie była omawiana przez wnioskodawców i po krótkim stanowisku wiceministra zdrowia Piotra Brombera, że opinia MZ jest negatywna, były odrzucane w głosowaniach.
Poprawka dotycząca techników farmaceutycznych odrzucona
Głos zabrała - jako jedna z niewielu - Elżbieta Gelert z Koalicji Obywatelskiej wnioskująca o poprawkę dotyczącą techników farmaceutycznych.
- Proszę, żebyście się państwo pochylili nad tą poprawką, bo ona była zgłaszana i na poprzedniej Komisji Zdrowia. Nie ma bowiem różnicy między technikami farmaceutycznymi a technikami elektroradiologii. Oni nie są wymienieni z nazwy i wypadają przez to do niższej grupy - tłumaczyła posłanka Gelert.
- Ich jest naprawdę bardzo mało, więc może państwo jednak zastanowiliście się nad tym zawodem - dodała.
- Sytuacja prawna technika farmaceutycznego różni się jednak zasadniczo od sytuacji prawnej techników elektroradiologii. Technicy elektroradiologii kształcą się obecnie na trzech poziomach, w związku z nabywaniem kwalifikacje do wykonywania zawodu, a technicy farmaceuci kształcą się natomiast wyłącznie na poziomie średnim - tłumaczył wiceminister Piotr Bromber.
- Zaszeregowanie techników elektroradiologii wynika więc z faktu uzyskiwania przez te osoby wykształcenia na poziomie wyższym niż na poziomie szkół policealnych. Także to jest istotna jednak różnica pomiędzy tymi dwoma zawodami - dodał i w imieniu Ministerstwa Zdrowia negatywnie zaopiniował poprawkę, która następnie została odrzucona w głosowaniu.
Przez inflację należy urealnić wzrost nakładów na opiekę zdrowotną
Zgłoszoną poprawę krótko omówił również poseł Wojciech Maksymowicz z koła parlamentarnego Polski 2050, który wskazywał, że przez inflację publiczne nakłady na opiekę zdrowotną będą w tym roku stanowić mniej niż 5 proc. produktu krajowego brutto (PKB).
- Poprawka ta stwarza szansę ratowania stacji finansowania ochrony zdrowia w bieżącym roku. Jeżeli dalej będziemy brnęli w ustawi regulującej wyliczenia w porównaniu do dwóch lat wstecz, to księgowo będzie pięknie wyglądało. Dojdzie natomiast do zahamowania wzrostu i prawdopodobnie do zmniejszenia ilości nakładów wobec narastającej inflacji - tłumaczył.
- Dlatego proponujemy zapis, który jest dokładnie analogicznym zapisem do tego, który został przyjęty w ustawie o obronie Ojczyzny, czyli wyliczenia na podstawie obecnej sytuacji, a nie sprzed dwóch lat, które urealnią wzrost nakładów na opiekę zdrowotną - dodał poseł Maksymowicz.
Poprawka - po negatywnej rekomendacji - Ministerstwa Zdrowia również przepadła w głosowaniu, podobnie jak poprawki dotyczące zwiększenia współczynników zapisanych w tabeli płac dotyczących pielęgniarek i położnych oraz leakrzy.
Po odrzuceniu praktycznie wszystkich poprawek Komisja wybrała na posła sprawozdawcę przewodniczącego Tomasza Latosa, który jeszcze dziś (26 maja) na posiedzeniu plenarnym perawdopodobnie zreferuje stanowisko Komisji, a najprawdopodobniej w godzinach wieczornych Sejm będzie głosował w sprawie zaopiniowania projektu.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)