Komentarze po wyroku TK w sprawie samorządów i szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2019 17:20

Samorządy cieszy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego kwestionujące obowiązek pokrywania strat szpitali. Z otwieraniem szampana wstrzymują się jednak do czasu, aż rząd zaproponuje nowelizację przepisów.

Komentarze po wyroku TK w sprawie samorządów i szpitali
Fot. Archiwum

Jak przypomina Dziennik Gazeta Prawna, Trybunał w wyroku z 20 listopada br. (sygn. akt K4/17) uznał, że zmuszanie samorządów, które utworzyły samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (SPZOZ), do pokrywania jego strat, to w istocie wyręczanie państwa. I dał rządowi 18 miesięcy na naprawienie niekonstytucyjnych przepisów.

Czytaj: Ekspert o konsekwencjach wyroku TK ws. samorządów i szpitali

Od wielu lat władze lokalne zwracają uwagę na niedofinansowanie służby zdrowia i przerzucanie odpowiedzialności w tym obszarze na samorządy. Teraz taką praktykę zakwestionował TK.

Zarówno samorządowcy, jak i przedstawiciele podległych im szpitali zadowoleni są z wyroku, choć zastrzegają, że na tym etapie trudno powiedzieć, jakie będą jego konsekwencje.

Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego uważa, że orzeczenie TK daje samorządom nadzieję na sprawiedliwość. Od dawna podnoszą one bowiem, że nie radzą sobie z konsekwencjami decyzji podejmowanych na szczeblu centralnym. W przypadku szpitali to m.in. rosnące rachunki czy podwyżki uzgadniane przez określone grupy zawodowe bezpośrednio z ministrem. Ich koszty w dużej mierze spadają na dyrektorów, a ryczałty z NFZ nie rosną współmiernie do potrzeb. Skutkiem są zwiększające się z roku na rok straty obciążające organy założycielskie.

Agnieszka Gonczarczyk, dyrektor departamentu zdrowia i polityki społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, zwraca uwagę, że obowiązkiem samorządu województwa jest prowadzenie i organizacja podmiotów leczniczych, natomiast płacenie za świadczenia realizowane w tych podmiotach to obowiązek państwa (NFZ). Dodaje, że „przekazując środki na bieżące funkcjonowanie szpitali, tak naprawdę zastępowaliśmy państwo”.

Dr Tomasz Zalasiński z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka, pełnomocnik skarżących, wskazuje z kolei, że przesunięcie tych zadań z państwa na samorząd rodzi negatywne konsekwencje dla lokalnych budżetów. Trudno bowiem cokolwiek planować, nie wiedząc, jaki będzie poziom niedofinansowania.

Czytaj: gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum