Komenda Stołeczna: policja w CSIOZ to prowokacja

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2012 12:51

Ktoś ściągnął policjantów do Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, żeby zrobić im zdjęcia, jak wchodzą do budynku - informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Mariusz Mrozek z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Jak tłumaczy nam Mariusz Mrozek stołeczna policja dostała w piątek (13 stycznia) telefon od kogoś, kto podawał się za dziennikarza z prośbą o wyjaśnienie sytuacji w CSIOZ. Osoba ta mówiła, że w Centrum jest policja.

- Sprawdziłem, że żadnych naszych funkcjonariuszy w Centrum nie ma. Wysłano tam patrol, żeby sprawdził co się tam dzieje - opowiada Mrozek. Według niego w momencie, kiedy policjanci dojechali na miejsce, ktoś robił im zdjęcia, jak wchodzą do budynku CSIOZ, po czym ta osoba uciekła samochodem.

- Ktoś próbował zrobić prowokację kosztem CSIOZ oraz kosztem policji, ponieważ zaangażował funkcjonariuszy, którzy mogli być potrzebni w innym miejscu - mówi nam Mariusz Mrozek.

W poniedziałek (16 stycznia) Dziennik Gazeta Prawna (DGP) podał, że w związku z nieprawidłowościami w realizacji projektu informatyzacji ochrony zdrowia (projekt P1 - Elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych) do CSIOZ, które jest odpowiedzialne za projekt, w środę (11 stycznia) wkroczyła policja, która zbiera dokumenty i prowadzi przesłuchania.

Mariusz Mrozek stwierdza, że nie ma żadnych informacji potwierdzających obecność policjantów Komendy Stołecznej w środę (11 stycznia) w CSIOZ. Informacji o akcji policji w CSIOZ nie potwierdza również biuro prasowe Komendy Głównej Policji.

- CBA nie prowadziło żadnych działań w CSIOZ - mówi nam też Jacek Dobrzyński, rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W poniedziałek (16 stycznia) Leszek Bigos z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego poinformował nas o wstrzymaniu unijnej refundacji wydatków, które CSIOZ ponosi na projekt P1. Jak tłumaczył w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Leszek Bigos powodem wstrzymania refundacji są informacje o nieprawidłowościach w projekcie.

Projekt P1 jest współfinansowany ze środków unijnych. Strona polska czeka na merytoryczną ocenę projektu przez Komisję Europejską (KE). Od niej może zależeć, czy zostanie nam przydzielone dofinansowanie do całości projektu w wysokości około 650 mln zł (85 proc. wartości projektu, która wynosi 712 mln zł).

Według DGP urzędnicy KE zażądali od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wyjaśnień pod koniec listopada minionego roku, kiedy ukazały się doniesienia medialne o raporcie NIK zarzucające CSIOZ niegospodarność, łamanie przepisów o zamówieniach publicznych, brak współpracy CSIOZ z NFZ i opóźnienia w realizacji projektu.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum