Kombatanci z AK bez darmowych leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2010 10:00

Żołnierze Armii Krajowej, powstańcy warszawscy, nie mają prawa do refundacji leków.

Znaczna część kombatantów znajduje się w bardzo ciężkiej sytuacji życiowej i utrzymuje się z niskich rent inwalidzkich. Na bezpłatne leki mogą liczyć jedynie kombatanci, którzy stali się inwalidami podczas wojny.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, bezpłatne zaopatrzenie w leki przysługuje: kombatantom – inwalidom wojennym, inwalidom - osobom represjonowanym, czyli więźniom obozów niemieckich i sowieckich, którzy doznali tam trwałego uszczerbku na zdrowiu, ich małżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu, wdowom i wdowcom po zmarłych inwalidach wojennych oraz osobach represjonowanych uprawnionych do renty rodzinnej.

Osobom walczącym np. w powstaniu warszawskim i nie mającym statusu inwalidy wojennego, w świetle obowiązującego prawa, refundacja za leki nie przysługuje.

Dopłat do leków nie udziela też opieka społeczna, a możliwości Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych są bardzo ograniczone. Zgodnie z prawem urząd nie może udzielić dotacji na leki. Jednak jeśli dana osoba znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i nie ma za co wykupić leków, to może zwrócić się z wnioskiem do kierownika UdSKiOR o udzielenie doraźnej pomocy pieniężnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum