Kolejny wyrok dla w sprawie narażenia ludzi na zachorowanie na raka

Autor: Polska Times/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2019 11:56

Niemiecki koncern Bayer musi zapłacić 2 miliardy dolarów odszkodowania parze emerytów za to, że korzystając z produktu tej firmy, zawierającego rakotwórczy składnik, zachorowali na nowotwór. To juz trzeci podobny wyrok, jaki usłyszał koncern - podaje Business Insider.

Kolejny wyrok dla w sprawie narażenia ludzi na zachorowanie na raka
Fot. Archiwum

Mowa o środku zwalczającym chwasty o nazwie Roundup, który miał zawierać w swoim składzie glifosat.

Małżeństwo z Oakland w Kalifornii w wieku siedemdziesięciu lat zachorowało na ten sam typ raka - chłoniaka nieziarniczego. Lekarzom wydało się to dość nietypowe, dlatego też zaczęli analizować sytuację i nabrali przekonania, że przyczyna może tkwić w w używanym przez małżeństwo środku zwalczającym chwasty.

Poszkodowani zwrócili się do amerykańskiego koncernu biotechnologicznego Monsanto, który został przejęty w czerwcu 2018 roku przez niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego Bayer, o pokrycie kosztów leczenia chłoniaka. Firma wyparła się odpowiedzialność, twierdząc, że ich produkt Roundup jest bezpieczny i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

Sąd przyznał rację małżeństwu i zdecydował, że koncern musi wypłacić 2 miliardy dolarów małżeństwu, które zachorowało przez szkodliwą działalność pestycydu.

To niejedyne ofiary środka chwastobójczego. Obecnie przeciwko koncernowi Bayer wytoczono ponad 13 tys. postępowań o odszkodowanie za zachorowanie na raka.

Więcej: polskatimes.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum