Kolejne podejście "Contra in vitro"

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2010 12:45

Ostatnią szansą dla dwukrotnie odrzuconego przez Sejm projektu nowelizacji kodeksu karnego, opracowanego przez komitet "Contra in vitro", mają być Senat i słowa Kościoła.

Jak podaje Nasz Dziennik, projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Contra in vitro”, który przewiduje m.in. karę do 3 lat pozbawienia wolności za przeprowadzenie zabiegu in vitro, ma powrócić do gry 9 czerwca 2010 r. jako przedłożenie senackie.

Projekt zgłaszano już dwukrotnie. We wrześniu 2009 r. jako inicjatywę obywatelską, w maju 2010 r. jako przedłożenie poselskie. Za każdym razem był odrzucany w pierwszym czytaniu.

Tym razem inicjatywę zgłoszenia dokumentu jako przedłożenia senackiego podjął Kazimierz Jaworski, senator Prawa i Sprawiedliwości. Aby mógł być zgłoszony, potrzebne są podpisy pięciu senatorów. Jaworski zapewnia, że rozmowy trwają, a senatorzy w świetle nadciągających wyborów będą mieli okazję wykazać realizacją swoich poglądów. Przekonuje, że działa „za wskazaniem” Komisji ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski, zaniepokojonej odrzuceniem poselskiego projektu „Contra in vitro”.

W komunikacie Komisji ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski z 19 maja 2010 r. znalazły się słowa „ (...) ci, którzy czynnie uczestniczą w zabijaniu bądź ustanawiają prawa przeciwko życiu poczętemu, a takim jest życie dziecka w stanie embrionalnym, w ogromnym procencie niszczone w procedurze in vitro, stają w jawnej sprzeczności z nauczaniem Kościoła Katolickiego i nie mogą przystępować do Komunii świętej, dopóki nie zmienią swojej postawy”.

Ludwik Skurzak, współtwórca Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Contra in vitro” w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przyznaje, że projekt, który przedstawiło stowarzyszenie został odrzucony już dwukrotnie, ale wtedy posłowie mogli się jeszcze zasłaniać niewiedzą czy niezrozumieniem nauk Kościoła.

– Mówili: owszem, jesteśmy katolikami, ale mamy inne zdanie. Teraz, gdy Kościół w komunikacie Komisji ds. Rodziny bardzo jasno przedstawił stanowisko na ten temat, chcemy dać posłom jeszcze jedną szansę wypowiedzenia się w sprawie projektu zgodnego z nauczaniem Kościoła – podkreśla Skurzak.
 
W Sejmie znajduje się obecnie pięć projektów ustaw dotyczących zapłodnienia in vitro. Dwa projekty posłów PO – Jarosława Gowina oraz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Bolesława Piechy (PiS), projekt nowelizacji ustawy transplantacyjnej złożony przez Marka Balickiego (Lewica) oraz projekt autorstwa byłej posłanki, obecnie eurodeputowanej Joanny Senyszyn (SLD).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum