Kolejne oszustwo w przyszpitalnym prosektorium

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2009 11:52

Przez dwa lata pracownik jednej z firm pogrzebowych pobierał pieniądze od rodzin zmarłych w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu za ubieranie zwłok.

Kolejne oszustwo w przyszpitalnym prosektorium
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prokuratura uznała, że opłaty te były bezpodstawnie i skierowała akt oskarżenia do bytomskiego Sądu Rejonowego. Sprawcy został postawiony zarzut oszustwa.

Sprawa wyszła na jaw w styczniu tego roku. W latach 2007-2008 mężczyzna żądał od rodzin osób zmarłych w szpitalu od 50 do 200 zł za ubranie zwłok. W toku prowadzonego postępowania prokuratura przesłuchała 142 świadków i dotarła do 60 poszkodowanych.

Zakłady pogrzebowe, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, nie mogą wykonywać usług na terenie zakładów opieki zdrowotnej. Barbara Zawadzka z Polskiego Stowarzyszenia Funeralnego przyznaje jednak, że mimo tego zakazu wiele przedsiębiorstw pogrzebowych dzierżawi od szpitali prosektoria - informuje Dziennik Zachodni.

Wojciech Wieczorek, zastępca dyrektora ds. administracyjno-organizacyjnych Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu tłumaczy, że placówka podpisała umowę z firmą pogrzebową w 1999 roku. Na jej mocy, poza dzierżawą prosektorium, firma jest zobowiązana do mycia i ubierania zwłok osób zmarłych, za co, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 31 października 2006 r. nie może pobierać opłat.  

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum