Kolejka do lekarza na dwa lata z pilnym skierowaniem. RPP odpowiada, jakie prawa ma pacjent

Autor: oprac. SzB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia15 maja 2022 19:30

Kolejki do lekarza specjalisty czy na specjalistyczne badania są ogromne, nawet ze skierowaniem "pilne". Z pytaniem, dlaczego tak jest i jakie prawa w tej sytuacji ma pacjent zwrócono się do Rzecznika Praw Pacjenta.

Kolejka do lekarza na dwa lata z pilnym skierowaniem. RPP odpowiada, jakie prawa ma pacjent
Dlaczego tak długo czeka się na wizytę w AOS z pilnym skierowaniem? Fot. PAP/ Andrzej Grygiel (ag/awol)
  • Rzecznik Praw Pacjenta odpowiedział na pytanie dotyczące długiego czasu oczekiwania na wizytę w AOS, mimo posiadania skierowania z dopiskiem "pilne"
  • W odpowiedzi RPP czytamy, że "przepisy nie ustalają maksymalnego czasu oczekiwania na wizytę"
  • Osoba, która ma pilne skierowanie, powinna jednak otrzymać świadczenie przed pacjentami z kategorii medycznej "przypadek stabilny"

Kolejka do specjalisty i pilne skierowanie. Jakie prawa ma pacjent? 

Dlaczego tak długo czeka się na wizytę w AOS (Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), mimo posiadania skierowania z dopiskiem "pilne"? Z takim pytanie zwrócono się do Rzecznika Praw Pacjenta. 

RPP przypomina, że obowiązujące "przepisy nie ustalają maksymalnego czasu oczekiwania na wizytę". 

- Określają jedynie, że pacjent kierowany w trybie pilnym powinien uzyskać świadczenie według kolejności wpisów na listę oczekujących przed pacjentami z kategorii medycznej „przypadek stabilny” - w ten właśnie sposób na to pytanie odpowiedział Rzecznik Praw Pacjenta. 

Terminu wizyty u lekarza specjalisty można przyspieszyć

Przypomnijmy, że jeśli na skierowaniu lekarz załączył adnotację "pilne", to pacjent kierowany jest do odrębnej kolejki oczekujących. Oznacza to, że świadczenie będzie wykonane w szybszym terminie niż byłoby standardowo.

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina także o możliwości przyspieszenia terminu przyjęcia do lekarza ze względu na pogorszenie się stanu zdrowia. 

- Pacjent może wówczas zwrócić się do podmiotu leczniczego, w którym oczekuje na wizytę, o dokonanie powtórnej kwalifikacji i weryfikację terminu - tłumaczy. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum