×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kody kreskowe zostaną na opaskach szpitalnych? Posłowie doprecyzowują pomysł

Jakub Styczyński Autor: Jakub Styczyński • Źródło: Rynek Zdrowia, Sejm   • 15 czerwca 2023 13:45   • Aktualizacja: 15 czerwca 2023 13:59

Na opasce ma pojawić się imię, nazwisko i data urodzenia pacjenta. Nadal jednak będzie można umieszczać kod kreskowy czy QR. Projektodawcy poprawiają przepis po tekstach Rynku Zdrowia.

Kody kreskowe zostaną na opaskach szpitalnych? Posłowie doprecyzowują pomysł
Kod kreskowy pozwala na automatyczną rejestrację podania leku czy wyrobu medycznego. Fot. AdobeStock
  • Na łamach Rynku Zdrowia pisaliśmy, że przepis zmieniający treść opasek szpitalnych wyklucza możliwość dalszego stosowania kodów kreskowych i QR
  • Posłowie postanowili doprecyzować proponowaną regulację - zmiany przyjęła sejmowa komisja zdrowia
  • Rzecznik Praw Pacjenta twierdzi, że od początku nie było intencji, by zakazać skanerów w szpitalach

Szczegółowe dane na opaskach jak za dawnych czasów

Po publikacjach Rynku Zdrowia posłowie zdecydowali się doprecyzować propozycję zmiany przepisu, odnoszącego się do treści zawartych na opaskach szpitalnych.

Przypomnijmy: w projekcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw pojawił się pomysł, aby na opaskach zagościły (jak wiele lat temu):

  • imię i nazwisko pacjenta
  • jego datę urodzenia
  • w przypadku noworodka urodzonego w szpitalu – także imię i nazwisko matki, płeć oraz datę urodzenia dziecka (również dokładnego czasu narodzin)
  • w przypadku noworodka urodzonego z ciąży mnogiej – również cyfry wskazującej na kolejność narodzin.

Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta mówi nam, że brak odpowiedniej identyfikacji pacjentów prowadzi do pomyłek, np. podania pacjentowi niewłaściwego leku lub przypisania wyników badań diagnostycznych innemu pacjentowi. To zaś może mieć wpływ na dalszy proces leczenia i stan zdrowia pacjenta.

Adam Klimowski, główny specjalista ds. ochrony danych osobowych w JAMANO zauważył, że konstrukcja proponowanego przepisu uniemożliwiała jednak dalsze stosowanie kodów kreskowych czy QR na opaskach szpitalnych, co wywołało nie lada kontrowersje wśród ekspertów. 

Dr n. ekon. Anna Gawrońska, ekspert ds. zarządzania w ochronie zdrowia wskazywała, że w dobrze scyfryzowanym szpitalu wykorzystanie kodów identyfikacyjnych daje fenomenalne możliwości w zakresie automatyzacji procesu przygotowania i potwierdzenia podania leków pacjentowi przez personel pielęgniarski z uwzględnieniem zlecenia lekarskiego w postaci elektronicznej.

Przepis nie wyklucza dalszego stosowania kodów kreskowych i QR

Podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia zaproponowano doprecyzowanie kontrowersyjnego przepisu.

W nowej wersji projektu czytamy, że znak identyfikacyjny na opasce szpitalnej będzie mógł zawierać także inne informacje, niż wymienione wcześniej dane identyfikacyjne pacjenta. Pod warunkiem że będą one służyć identyfikacji i będą zapisane w sposób uniemożliwiający ustalenie danych chorego przez osoby nieuprawnione. Mowa tu np. o kodach kreskowych czy QR.

Ponadto w przypadku uzasadnionym stanem zdrowia pacjenta kierownik może podjąć decyzję o odstąpieniu od zaopatrywania tego pacjenta w znak identyfikacyjny. Informację w tym zakresie wraz z podaniem przyczyn odstąpienia zamieszcza się w dokumentacji medycznej pacjenta. Przepisu tego nie stosuje się jednak u pacjentów szpitala dla osób pozbawionych wolności lub oddziału psychiatrycznego.

Minister zdrowia ma z kolei określić w drodze rozporządzenia:

  • warunki, sposób i tryb zaopatrywania pacjentów w znaki identyfikacyjne
  • sposób postępowania w razie stwierdzenia braku znaków identyfikacyjnych pacjentów szpitala.

Przy projektowaniu aktu wykonawczego minister ma kierować się potrzebą zapewnienia identyfikacji pacjentów i ich bezpieczeństwa oraz koniecznością poszanowania ochrony danych osobowych.

Rzecznik Praw Pacjenta mówi, że od początku nie chciał zakazu stosowania skanerów

Bartłomiej Chmielowiec twierdzi, że od samego początku nie było intencji, by zakazać szpitalom wykorzystywania dotąd stosowanych rozwiązań, w tym skanerów i kodów kreskowych - mogących służyć jako dodatkowy sposób potwierdzania tożsamości pacjenta, bezpieczny z perspektywy ochrony danych osobowych.

- Wsłuchując się w głosy środowiska i ekspertów, by wyeliminować ewentualne wątpliwości prawne w tym zakresie, poseł Józefa Szczurek-Żelazko we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta, przychyliła się do poprawki doprecyzowującej przepis w tym zakresie i poprawka ta została przyjęta przez sejmową komisję zdrowia - wyjaśnia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Bartłomiej Chmielowiec.

Teraz nad projektem nowelizacji po poprawkach będzie głosował Sejm.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum