×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Koderzy apelują: przestańcie reformować, dajcie popracować

Autor: jjx/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 27 czerwca 2016 14:08

Obradujące w Kielcach walne zebranie członków Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych wezwało instytucje i organy tworzące regulacje prawno-ekonomiczne dotyczące placówek medycznych do powstrzymania się od wprowadzania zmian częściej niż raz w roku.

Koderzy apelują: przestańcie reformować, dajcie popracować
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przy zmieniających się co trzy miesiące przepisach placówki medyczne nie mogą normalnie funkcjonować - twierdzą członkowie Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych.

120 specjalistów od kodowania usług medycznych, menedżerów ochrony zdrowia, prawników i lekarzy z całej Polski analizowało bieżące problemy placówek ochrony zdrowia na konferencji pt. Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej, która odbywała się 23 i 24 czerwca w Kielcach.

Uczestnicy konferencji wskazywali, że brak stabilnych zasad formalno-prawnych utrudnia funkcjonowanie placówek medycznych.

- Od lat jesteśmy w stanie permanentnych reform. Od 2008 roku, odkąd w Polsce pojawiła się funkcja koderów medycznych, co trzy miesiące są zmieniane podstawowe informacje dotyczące pliku rozliczeniowego. Koder musi co 3 miesiące sprawdzać obowiązujące go dokumenty - tłumaczył dr Erwin Strzesak, były prezes i założyciel Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych.

Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, wiceprezes Ogólnopolskiego Zrzeszenia Centrów i Instytutów Onkologii wskazał na potrzebę zjednoczenia środowiska onkologów, opracowania czytelnych i jednakowych dla wszystkich zasad wycen świadczeń w onkologii. Zadeklarował, że Zrzeszenie Centrów i Instytutów Onkologii jest do dyspozycji ministra zdrowia przy opracowywaniu wycen świadczeń medycznych w onkologii.

- Chodzi o to, żebyśmy mówili jednym głosem w trosce o pacjenta. Bez tego polska onkologia będzie działała niesprawnie i niespójnie - podkreślał Stanisław Góźdź.

Walne zebranie członków Stowarzyszenia Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych wyrażając zaniepokojenie wprowadzanymi zmianami podjęło uchwałę, w której wzywa instytucje i organy mające wpływ na regulacje prawno-ekonomiczne placówek medycznych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej do powstrzymania się od wprowadzania tych regulacji częściej niż jeden raz w roku, zawsze z pozostawianiem racjonalnego vacatio legis.

Organizatorami dwudniowego seminarium było Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Polskie Towarzystwo Koderów Medycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum