Kochanowski nie ustępuje, ponownie prosi o dokumentację

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2009 19:39

RPO ponownie domaga się udostępnienia dokumentacji dotyczącej negocjacji w sprawie zakupu szczepionek.

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski ponowił prośbę do minister zdrowia o udostępnienie dokumentacji dotyczącej negocjacji w sprawie zakupu szczepionki przeciw wirusowi grypy A.

Sam rzecznik twierdzi, że jest chory na grypę typu A/H1N1. Na stronie internetowej zamieścił zeskanowane zaświadczenie z badania lekarskiego. Potwierdził, że także jego córka była chora na tego typu grypę.

Rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno powiedział, że resort odniesie się do prośby rzecznika po zapoznaniu się z jej treścią.

Rzecznik na początku listopada, po pierwszych doniesieniach o wzroście zachorowań w Polsce na grypę A/H1N1 zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o spotkanie w sprawie zakupu do Polski szczepionek na tę chorobę.

17 listopada, podczas spotkania z Kopacz, wystąpił o wgląd do dokumentacji na temat negocjacji z firmami farmaceutycznymi w sprawie zakupu szczepionki przeciwko wirusowi A/H1N1. Poinformował, że minister zdrowia odmówiła mu dostępu do tych informacji, tłumacząc odmowę tajemnicą handlową firm.

1 grudnia wystąpił do Prokuratury Krajowej o wszczęcie postępowania w sprawie braku szczepionek przeciwko grypie typu A/H1N1. Tłumaczył to dbałością o zdrowie obywateli i tym, że minister zdrowia stworzyła niebezpieczeństwo powszechnego zagrożenia epidemią.

Jak poinformował, 22 grudnia otrzymał od minister zdrowia nowy dokument, w którym napisano, że ponieważ przekazał sprawę do prokuratury, to nie ma już prawa żądać tych dokumentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum