Kochanowski kontra Kopacz, czyli grypa P, jak polityczna

Autor: oprac. JJ/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2009 13:45

Wokół grypy A/H1N1 toczy się polityczna wojna. Minister Ewa Kopacz atakowana przez opozycyjnych polityków za brak decyzji w sprawie zakupu szczepionki przeciw grypie A w piątek (13 listopada) zyskała kolejnego krytyka - rzecznika praw obywatelskich.

Kochanowski kontra Kopacz, czyli grypa P, jak polityczna
Może głowa rozboleć, gdy choroby wprzęga się w politykę...

Na konferencji prasowej dr Janusz Kochanowski w iście teatralnym stylu postawił minister Kopacz bezprecedensowe ultimatum...  W poniedziałek (16 listopada) miał złożyć na nią doniesienie do prokuratury o podejrzenie popełnienia przestępstwa sprowadzenia zagrożenia epidemiologicznego i niedopełnienia obowiązków.

Pójdzie do prokuratora, jeśli do tego czasu nie zostaną podjęte działania zmierzające do zakupu szczepionki. Czy Ewa Kopacz skorzysta z szansy, jaką dał jej dr (prawa) Kochanowski?

Na biurku rzecznika praw obywatelskich leży już – o czym nie omieszkał poinformować mediów – zawiadomienie do prokuratury. Brakuje na nim jedynie podpisu składającego doniesienie...

– Nie miałem wyjścia, postawiłem sprawę na ostrzu noża. Od 2 lutego wysyłam pisma w tej sprawie, odpowiedzi są coraz mniej konkretne – tłumaczył  rzecznik piątkową decyzję w studiu TVN 24.

Rzecznik praw obywatelskich nie ma wątpliwości, które zdają się targać minister zdrowia. Onże stwierdził, że nie wierzy w to, iż producent szczepionek chce sprzedawać preparaty bez gwarancji i nie ponosić odpowiedzialności za zdrowie pacjenta.

– To się nie trzyma kupy. Nie wierzę minister Kopacz ani w tej sprawie, ani w innych – dobitnie podkreślił swoje votum nieufności wobec swego adwersarza. – Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła bezpieczeństwo stosowania szczepionek. Tego nie można podważać... Mówienie o lobbingu na rzecz producentów szczepionek jest nieuprawnione w obliczu zagrożenia epidemią nowej grypy.

Kochanowski tak oto widzi rzeczywistość implikowaną nową grypą: zwlekanie z zakupem szczepionki przez Ministerstwo Zdrowia może narazić na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia obywateli Polski.

– Te opowieści, że szczepionki są bardziej szkodliwe od samej grypy, są opowieściami bardzo niebezpiecznymi. One mogą nas cofnąć w profilaktyce o 100 i 200 lat do tyłu – uważa dr prawa Kochanowski.

Przeciwnatarcie resortu
Atak rzecznika szybko zripostował konferencją prasową wiceminister zdrowia Jakub Szulc. Oświadczył on, że zarzuty Janusza Kochanowskiego są bezpodstawne i jak powiedział „nie trzymają się kupy”. Następnie przeszedł do przeciwnatarcia używając, jako oręża artykułu 115, paragrafu 12. kodeksu karnego. A tenże stanowi:

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum