Kobierzyce: śledztwo w sprawie badań profilaktycznych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 września 2009 10:45

Prokuratura prowadzi śledztwo, które ma wyjaśnić czy władze gminy mogły bez konkursów zlecać Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej

Kobierzyce: śledztwo w sprawie badań profilaktycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W śledztwie zbadane zostaną dokumenty i karty zdrowia blisko 40 tysięcy pacjentów NZOZ „Twój Lekarz”. Postępowanie ma wyjaśnić, czy firma w ogóle zrealizowała zlecone przez gminę badania.

NZOZ „Twój Lekarz” prowadzi w gminie pięć ośrodków w:
• Kobierzycach,
• Tyńcu Małym,
• Bielanach,
• Pustkowie Żurawskim,
• Pustkowie Wilczkowskim.

Od 2004 roku NZOZ podpisał z gminą ponad 20 umów na wykonanie badań wśród mieszkańców zagrożonych między innymi miażdżycą, cukrzycą, otyłością i chorobami alergologicznymi.

– Na te programy NZOZ dostał od gminy prawie 1,9 mln zł bez żadnego przetargu ani konkursu. Cztery razy wnioskowałem do wójta i radnych, by wszczęto kontrolę w tej sprawie. Bezskutecznie. Zapewniano mnie, że umowy podpisywane są prawidłowo –stwierdza Marek Arendarczyk, radny gminy.

Arendarczyk, jeden z czterech opozycyjnych radnych w Kobierzycach (pozostałych 11 należy do klubu wójta), wiosną złożył wniosek, by sprawę zleceń dla „Twojego Lekarza” zbadała Regionalna Izba Obrachunkowa.

Jej kontrolerzy stwierdzili, że gmina naruszyła ustawę o finansach publicznych, nakazującą, by programy zdrowotne finansowane ze środków publicznych prowadziła firma wybrana w konkursie ofert. Uznali również, że umowy były korzystne dla Twojego Lekarza, a niekorzystne dla gminy. Zdaniem RIO gmina bez powodu zrezygnowała z możliwości zawarcia korzystniejszej umowy z inną firmą. W 2007 roku zobowiązała się bowiem, że będzie spółce „Twój Lekarz” zlecać badania aż do grudnia 2012 roku, przekazując rocznie na nie co najmniej 336 tys. zł.

Arendarczyk złożył zawiadomienie do prokuratury o niewłaściwym wydatkowaniu gminnych środków. Dołączył do niego też pismo od byłych pracowników NZOZ do przewodniczącego rady gminy Czesława Czerwca, w którym informują, że programy nie były w ogóle realizowane.

Wójt gminy Kobierzyce Ryszard Pacholik nie ma sobie nic do zarzucenia:

– Gminna komisja rewizyjna przeprowadziła w NZOZ co najmniej trzy kontrole, które nie wykazały nieprawidłowości. A przetargów nie musieliśmy robić, bo „Twój Lekarz” jest jedynym zakładem na terenie gminy. Jak badania miałaby przeprowadzić firma, która nie ma u nas ośrodka zdrowia?

Mariola Madler-Litera, współwłaścicielka „Twojego Lekarza”, zapewnia, że jej firma badania przeprowadziła.

– Przekazaliśmy prokuraturze karty przebadanych pacjentów. Postępowanie toczy się w sprawie nieprawidłowości w urzędzie gminy, my występujemy w nim w charakterze świadka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze