Kluczowe poprawki przepadły. Ustawa o medycynie laboratoryjnej przyjęta przez Komisję Zdrowia

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia13 września 2022 17:15

Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej. Teraz ponownie trafi ona na salę plenarną. Posłowie opozycyjni chcieli, by z projektu wyrzucić przepisy przejściowe oraz domagali się poszerzenia uprawnień diagnosty laboratoryjnego, o co zabiega środowisko. Wszystkie kluczowe poprawki nie spotkały jednak akceptacji strony rządowej i przepadły.

Kluczowe poprawki przepadły. Ustawa o medycynie laboratoryjnej przyjęta przez Komisję Zdrowia
Ustawa o medycynie laboratoryjnej przyjęta przez sejmową Komisję Zdrowia. Fot. sejm.gov.pl/screenshot
  • We wtorek, 13 września, sejmowa Komisja Zdrowia zajęła się projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej, która ma zastąpić archaiczne już przepisy z 2001 roku
  • Ustawa trafiła na komisję po pierwszym czytaniu, które odbyło się 2 września w Sejmie
  • W trakcie rozpatrywania projektu na komisji wniesiono kilkanaście uwag, ponieważ od samego początku budzi on spore emocje, nawet wśród samych diagnostów
  • Praktycznie wszystkie z poprawek zostały odrzucone i po korektach - głównie redakcyjnych - komisja większością głosów przyjęła projekt, po czym skierowała do dalszego procedowania w Sejmie 

Ustawa o medycynie laboratoryjnej w Sejmie

Procedowany w Sejmie projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej od momentu ukazania się projektu wzbudza spore emocje, dzieląc środowisko diagnostów. Jedni podkreślają, że zmieni ona dotychczasowe warunki pracy, inni, że w obecnym zaproponowanym kształcie potrzebuje gruntownych poprawek.

Kilkanaście z nich zostało zgłoszonych w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia. Dotyczyły m.in. tzw. porady diagnostycznej,  okresu przejściowego dotyczącego kształcenia czy sposobu zwoływania Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu przez Krajową Radę. To właśnie ta ostatnia poprawka - praktycznie jako jedyna, poza redakcyjnymi - została zaakceptowana przez komisję.

W pierwotnej wersji zapis artykułu brzmiał: "na wniosek co najmniej 2 tys. diagnostów laboratoryjnych", ale po argumentacji zgłaszających poprawkę zapis zmieniono. Wedle nowych przepisów taki wniosek będzie musiało złożyć co najmniej 500 osób. 

"Po to powstaje nowa ustawa o medycynie laboratoryjnej, aby iść z postępem"

Elżbieta Gelert (KO) zwracała uwagę, iż obecne przepisy pochodzą z 2001 roku, i że należałoby się pochylić szczegółowiej nad zmianami, które nie są nowelizacją, a zupełnie nową ustawą, na którą diagności czekali tyle lat.

- Po to powstaje nowa ustawa, aby iść z postępem. Tymczasem odrzuca się wszystkie zmiany - mówiła posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Przepadła też postulowana m.in. przez związki zawodowe poprawka dotycząca zapisów mówiących o długości okresu przejściowego pozwalającego przedstawicielom innych zawodów na wejście do zawodu diagnosty.

Posłowie pytali, czy okres do 2028 roku nie stwarza furtki, żeby przez ścieżkę studiów podyplomowych, albo przez ścieżkę specjalizacji, można było stać się diagnostą laboratoryjnym po ukończeniu biologii, chemii czy podobnych studiów, które nie mają nic wspólnego ze studiami medycznymi. 

W trakcie komisji nie było jednak możliwości prowadzenia szerszej dyskusji. Strona społeczna, chcąca uargumentować postulat, nie otrzymała głosu, a reprezentujący ministerstwo zdrowia Piotr Bromber negatywnie odniósł się do proponowanego skrócenia okresu przejściowego.

14 września drugie czytanie ustawy laboratoryjnej w Sejmie

Przypomnijmy natomiast, że w rozmowie z Rynkiem Zdrowia wiceminister Bromber tłumaczył, że chociaż obecnie bardzo mało osób kończy studia podyplomowe z zakresu analityki medycznej po innych kierunkach tzw. przydatnych, należy im umożliwić dokończenie edukacji na dotychczasowych zasadach.

- W 2021 roku były 82 osoby wpisane do zawodu z innych tytułów, przy 467 absolwentach kierunku analityka medyczna. Myślę więc, że obawy, iż nagle inni specjaliści zaczną szturmować diagnostykę laboratoryjną, są na wyrost - wyjaśniał.

Z kolei związkowcy i część członków Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych - m.in. Tomasz Anyszak - wskazują, że już od 2018 roku jedynym kierunkiem przygotowującym do wykonywania zawodu diagnosty jest analityka medyczna i żadne studia podyplomowe nie są w tym zakresie otwierane. Pytali więc komu daje się szansę tworząc tak długi okres przejściowy?

Ostatecznie, po dokonaniu wszelkich korekt ustawa 14 głosami za, 6 przeciw i jednym wstrzymującym została przyjęta i skierowana do drugiego czytania w Sejmie, który zajmie się nią w środę 14 września.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum