Klinika omyłkowo ujawniła dane pacjentów z HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 września 2015 20:58

Największa brytyjska klinika zdrowia seksualnego 56 Dean Street ujawniła w wyniku błędu ludzkiego dane osobowe około 780 osób żyjących z wirusem HIV. To jeden z najpoważniejszych wycieków tego typu w historii brytyjskiej służby zdrowia.

Klinika omyłkowo ujawniła dane pacjentów z HIV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Londyńska klinika wystosowała przeprosiny do wszystkich, których dane zostały ujawnione, gdy jeden z pracowników "omyłkowo wpisał wszystkie dane do kopii maila", zamiast ukryć je podczas wysyłania biuletynu elektronicznego dla pacjentów placówki. Widoczne były imiona, nazwiska i adresy mailowe odbiorców.

Klinika uruchomiła specjalną infolinię z opieką psychologiczną, która pomoże osobom poszkodowanym w wyniku tej sytuacji, a także przesłała oficjalne przeprosiny szefa placówki.

Dr Alan McOwan napisał w liście, że "zaistniała sytuacja jest absolutnie nie do zaakceptowania", a także podkreślił, że brytyjska służba zdrowia NHS "podjęła pilne działania w celu wyjaśnienia sytuacji i zapewnienia, że już nigdy nie dojdzie do niczego podobnego". McOwan dodał, że pełny raport w sprawie wyników śledztwa zostanie upubliczniony.

Jak poinformował rzecznik kliniki, "doszło do ludzkiego błędu, a osoba, która go popełniła, była kompletnie załamana". W późniejszym oświadczeniu dodano, że "niekoniecznie wszystkie osoby, które otrzymały wiadomość, są nosicielami wirusa HIV".

Klinice grozi do 500 tys. funtów kary za naruszenie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze