rp.pl/Rynek Zdrowia | 20-03-2017 08:57

Kieszkowska-Knapik: ustawę refundacyjną trzeba rozumieć propacjencko

Mec. Paulina Kieszkowska-Knapik została wyróżniona w konkursie Rzeczpospolitej ”Prawnik Roku/Prawnik Spraw Precedensowych”. Wyróżnienie otrzymała za reprezentowanie dzieci chorych na choroby rzadkie w sprawach o refundację leku niedostępnego w normalnym obrocie w Polsce.

Kieszkowska-Knapik: refundacyjną trzeba rozumieć propacjencko. Fot. Archiwum

Pacjent nie ma możliwości upominania się o swoje leczenie bezpośrednio u ministra. Jednym z nielicznych wyjątków jest tryb indywidualnej refundacji pozwalający na refundację leku niedostępnego w Polsce. A leki, które są potrzebne do leczenia chorób rzadkich często nie są u nas dostępne - powiedziała Kieszkowska-Knapik.

Zaznaczyła że ustawę refundacyjną trzeba rozumieć propacjencko. Tymczasem w 2014 r. ministerstwo zmieniło interpretacje na antypacjencką. Obecny resort utrzymuje tę interpretację i z nią walczymy w sądach - zaznaczyła.

- Sądy przyznają nam rację i orzekają, że w procesie wykładni tej ustawy nie należy opierać się wyłącznie na wykładni językowej, ale opierając się na konstytucji wszelkie możliwe wątpliwości co do ochrony życia ludzkiego powinny być rozstrzygane na rzecz tej ochrony, tj. na rzecz refundacji danego niezbędnego leku. W tym sensie te sprawy są przełomowe w ogóle w interpretacji ustawy refundacyjnej jako takiej  - oceniła.

Paulina Kieszkowska-Knapik, adwokat, wspólnik w Kancelarii Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, zwycięsko poprowadziła sprawę dotyczącą propacjenckiej wykładni ustawy refundacyjnej.

Czytaj: www. rp.pl