Kierowanie na kwarantannę: o zmianie przepisów lekarze dowiedzieli się po kilku dniach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2020 09:24

Rząd po raz kolejny zmienił przepisy epidemiczne. Od tygodnia każda osoba skierowana na pobranie wymazu pod kątem koronawirusa ma obowiązkową kwarantannę. Część personelu medycznego w ogóle nie wie o zmianach. Zapomniano o nich poinformować zarówno samych lekarzy, jak i kierowników przychodni.

Kierowanie na kwarantannę: o zmianie przepisów lekarze dowiedzieli się po kilku dniach
Od tygodnia każda osoba skierowana na pobranie wymazu pod kątem koronawirusa ma obowiązkową kwarantannę Fot. Shutterstock

23 października opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia nowych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w Polsce, które zmieniło zasady, na jakich pacjent kierowany jest na kwarantannę. Obecnie każdy, którego lekarz skieruje na wymaz, ma obowiązek poddać się kwarantannie do czasu otrzymania wyniku testu - informuje Gazeta Wyborcza.

Jeśli test będzie negatywny, dalsza izolacja nie jest już obowiązkowa. Jeśli test potwierdzi obecność koronawirusa, pacjent nadal musi przebywać na kwarantannie. Zmiany są kluczowe nie tylko pod względem epidemicznym - mają ograniczać transmisję koronawirusa - ale także pod względem prawnym. Osoba, która nie stosuje się do nałożonej na nią kwarantanny, podlega karze do nawet 30 tys. zł.

Tymczasem o zmianie zasad wysyłania pacjentów na kwarantannę lekarze dowiedzieli się z opóźnieniem. Choć przepisy obowiązują od 23 października, na stronach rządowych wytyczne dla lekarzy pojawiły się dopiero 29 października. Jeszcze później zareagowała Kancelaria Premiera, która informację dla obywateli zamieściła późnym wieczorem 1 listopada.

Więcej: opole.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum