Kielce: szpital zapłaci ZUS 100 tys. za umowy rezydentów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2016 12:57

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach musi wpłacić do kasy ZUS 100 tys. zł - tak zdecydował Sąd Apelacyjny w Krakowie. Sprawa dotyczy wynagrodzenia za dyżury realizowane przez rezydentów.

Kielce: szpital zapłaci ZUS 100 tys. za umowy rezydentów
Sprawa dotyczy wynagrodzenia za dyżury realizowane przez rezydentów Fot. Archiwum RZ

Gazeta Wyborcza informuje, że proces jest wynikiem kontroli wypełniania obowiązków przez płatnika składek w zakresie ubezpieczeń społecznych, jaką ZUS przeprowadził w lecznicy.

Szpital wyjaśnia, że spór z ZUS związany jest z niezasadnie (zdaniem WSZ) naliczonymi składkami za dyżury medyczne realizowane w ramach indywidualnych praktyk lekarskich. Rzecz dotyczy okresu sierpień-październik 2013 r i pracy kilkudziesięciu rezydentów.

Ich pensje za pracę w szpitalu opłaca Ministerstwo Zdrowia. Dyżury odbywali na podstawie umów cywilnoprawnych, które podpisywał z nimi szpital i od których nie odprowadzał składek. I właśnie o to toczył się spór przed sądem.

Sąd Okręgowy w Kielcach przyznał rację szpitalowi. Uznał, że nie było podstaw do naliczenia składek z tytułu ubezpieczenia społecznego od umów. Poglądu tego nie podzielił Sąd Apelacyjny w Krakowie.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum