Kielce: sprzedawał leki mogące wywołać poronienie - został zatrzymany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2012 14:07

Zatrzymano mężczyznę, który oferował w internecie tabletki przeciwbólowe mogące wywoływać poronienie. 41-letni mieszkaniec Kielc usłyszał zarzut nielegalnego handlu lekami.

Kielce: sprzedawał leki mogące wywołać poronienie - został zatrzymany
Kieleccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wpadli na trop mężczyzny, który umieszczał w internecie ogłoszenia z ofertą sprzedaży tabletek przeciwbólowych dostępnych jedynie na receptę. Są one niebezpieczne dla kobiet w ciąży - mogą wywołać poronienie.

Mężczyzna sprzedawał je informując szczegółowo właśnie o tym zastosowaniu. W anonsach pozostawionych na forach kobiecych zapewniał o pełnej anonimowości kupującego, wskazywał także na swą długą obecność na rynku. Stosował również promocje przy zakupie większej liczby tabletek.

- Z naszych ustaleń wynika, że do każdego zakupu dołączał instrukcję stosowania doustnego i dopochwowego tabletek, tak aby spowodowały poronienie. Nielegalny proceder trwał od kwietnia br. Zatrzymany kupował tabletki w aptekach na recepty, a następnie odsprzedawał je. Obecnie poszukujemy kobiet, które są na listach kontaktowych w komputerze i telefonie mężczyzny. Pierwsza przesłuchana jest nieletnia - powiedział podkom. Kamil Tokarski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Policja ustaliła, że 41-latek chorował i regularnie otrzymywał recepty od lekarza na dolegliwości bólowe. Leki kupował w aptekach, ale zamiast je przyjmować, odsprzedawał.

Według informacji przekazanych przez prokuratora Rafała Orłowskiego z Prokuratury Okręgowej w Kielach, po złożeniu wyjaśnień mężczyzna usłyszał zarzuty wprowadzania do obrotu produktów leczniczych bez pozwolenia, za co może mu grozić do 2 lat więzienia.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Jeśli policja znajdzie dowody, że tabletki przeciwbólowe faktycznie zostały zastosowane w celu spowodowania poronienia, mężczyźnie może grozić nawet do 8 lat więzienia za pomoc w przerwaniu ciąży.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum