Kielce: sąd nakazał wypłatę trzymiesięcznych pensji zwolnionym dyscyplinarnie ratownikom medycznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2019 20:33

Wypłatę trzymiesięcznych pensji dwóm zwolnionym dyscyplinarnie w styczniu 2018 r. ratownikom medycznym nakazał w piątek Sąd Rejonowy w Kielcach. Wyrok jest nieprawomocny.

Kielce: sąd nakazał wypłatę trzymiesięcznych pensji zwolnionym dyscyplinarnie ratownikom medycznym
Wyrok jest nieprawomocny Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Sprawa dotyczy dwóch pracowników Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego (ŚCRMiTS) w Kielcach, którzy w styczniu 2018 r. zostali dyscyplinarnie zwolnieni z pracy. Dyrektor instytucji Marta Solnica tłumaczyła, że umowy z nimi zostały rozwiązane ze względu na "ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i rażące naruszenie zasady zaufania oraz lojalności w stosunkach pracowniczych".

Podobne wypowiedzenia inni trzej ratownicy medyczni otrzymali tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 2017 r. Sąd Okręgowy w Kielcach przychylił się do ich powództwa i nakazał pracodawcy wypłacić im odszkodowania w formie trzymiesięcznych wynagrodzeń.

W przesłanym PAP oświadczeniu dyrektor Solnica wyjaśniła, że: "w listopadzie 2017 roku do Ministerstwa Zdrowia, wojewody, marszałka oraz NFZ wpłynęły anonimy, w których postawiono dyrekcji pogotowia zarzuty niemające nic wspólnego z prawdą, o tak dużej wadze, że uznałam je za znieważenie funkcjonariusza publicznego podczas pełnienia czynności służbowych".

W sądzie dyrektor Solnica przyznała, że działania mające ją zdyskredytować - w związku z m.in. kończącym się jej kontraktem i zbliżającym się konkursem na dyrektora ŚCRMiTS - zdarzały się dużo wcześniej, jednak znacząco nasiliły się po utworzeniu przez grupę ratowników związku zawodowego. Jego członkowie wyrazili niezadowolenie z obniżenia płac. Jak mówili zwolnieni ratownicy, w lipcu i sierpniu 2017 r. ich wynagrodzenia zmalały o około 400 zł.

Dyrektor pogotowia wyjaśniła, że zmiany płac wynikały z wprowadzenia przepisu o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych, m.in. także z 20 do 10 proc. trzeba było obniżyć premię uznaniową. Zaznaczyła, że wcześniej przez około cztery lata ratownicy otrzymywali zawyżone płace za pracę nocną.

Solnica przekazała, że 19 grudnia 2017 r. otrzymała w kopercie zdjęcia z portalu społecznościowego, gdzie w grupie, do której należeli mężczyźni, w sposób obraźliwy wypowiadano się na temat działań dyrekcji, szkalując imię dyrektor. Dodała, że późniejsze jej ustalenia potwierdziły tę informację.

Zwolnieni ratownicy zapewniali, że żadnych anonimów nie wysyłali, a wszystkie pisma, które przekazali m.in. do wojewody i marszałka, zawierały podpis nowego związku zawodowego. Podkreślili również, że wszystkie wpisy w internecie nie były upubliczniane i prowadzone były w zamkniętej grupie, gdzie poruszano bieżące sprawy związane z pracą.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Arkadiusz Sędek podkreślił, że zwolnienie dyscyplinarne jest trybem nadzwyczajnym, dlatego należy sięgać po nie sporadycznie, kiedy doszło do rażącego naruszenia praw przez pracownika - gdy są np. podstawy do wszczęcia postępowania karnego.

Jak zaznaczył, zwolnieni ratownicy mieli prawo do wyrażania niezadowolenia i werbalizowania braku akceptacji dla polityki płacowej. "To jest jedno z podstawowych, wywalczonych praw pracowniczych" - dodał sędzia Sędek.

Ratownicy wnosili o przywrócenie ich do pracy, jednak sąd zdecydował o wypłaceniu im przez ŚCRMiTS trzymiesięcznej pensji, ponieważ - jak zaznaczył Sędek - mężczyźni znaleźli już nowych pracodawców, ponadto sąd wziął pod uwagę postawę Solnicy, która mówiła, że nie widzi możliwości dalszej współpracy ze zwolnionymi ratownikami.

Ratownicy zapowiedzieli, że decyzję o ewentualnej apelacji podejmą po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.

Piotr Grabski - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum