Kiedy rząd przyjmie projekt reformy szpitalnictwa? Wojciech Andrusiewicz o kolejnym podejściu

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, Radio Plus20 stycznia 2023 11:00

Jeszcze w tym roku rząd przyjmie projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Oczekujemy, że stanie się to w najbliższych tygodniach - zapowiedział na antenie Radia Plus Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Jak zapewnił, resort dokłada starań, aby projekt jak najszybciej trafił pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Kiedy rząd przyjmie projekt reformy szpitalnictwa? Wojciech Andrusiewicz o kolejnym podejściu
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Fot. PAP/Andrzej Lange
  • Minął już ponad rok od ogłoszenia przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego projektu ustawy reformującej szpitalnictwo
  • Od początku był krytykowany m.in. przez samorządy, zarządzających placówkami, nawet część polityków Prawa i Sprawiedliwości
  • Resort ostatecznie zmienił projekt, a nowa jego wersja miała początkowo zostać przyjęta przez rząd w IV kwartale 2022 r.. Potem mówiło się, że trafić ma pod obrady Rady Ministrów na początku stycznia
  • Do sprawy odniósł się w programie Sedno Sprawy Radia Plus rzecznik prasowy MZ, Wojciech Andrusiewicz. Jak powiedział, resort oczekuje, że rząd przyjmie projekt w najbliższych tygodniach. Nie podał przy tym jednak żadnych konkretnych dat 
  • Przypomniał za to, na czym polegać będą zasadnicze zmiany wprowadzone przez resort do projektu. - Wcześniej można powiedzieć, że dawaliśmy i kij, i marchewkę. Teraz damy stricte marchewkę - zaznaczył 

Kiedy rząd przyjmie projekt reformy szpitali? Rzecznik MZ: jeszcze w tym roku

Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych aktów prawnych, nad którymi pracuje Ministerstwo Zdrowia. Jego pierwsza wersja, przedstawiona jeszcze w 2021 roku, nie spotkała się z aprobatą środowiska. Od początku była krytykowana przez zarządzających szpitalami, samorządowców, a nawet niektórych polityków partii rządzącej. W rezultacie resort przygotował nową wersję. 

Zgodnie z nowymi założeniami, zapowiedzianymi przez ministra Adama Niedzielskiego, zamiast Agencji Restrukturyzacji Szpitali, ma powstać Fundusz Modernizacji i Poprawy Efektywności Szpitalnictwa, a zakładaną wcześniej kategoryzację A, B, C i D, zastąpi klasyfikacja I-IV. 

O tym, jakie kwotowo i z jakich źródeł ewentualnie miałyby to być środki „na zachętę”, pewien pogląd dają zapisy Oceny Skutków Regulacji, dołączonej do projektu ustawy, sporządzonej w maju 2022 r. Wynika z niej, że miałyby to być pieniądze z budżetu państwa. 

Nowa wersja projektu reformującego szpitalnictwo miała początkowo zostać przyjęta przez rząd w IV kwartale minionego roku. Potem mówiło się, że trafić ma pod obrady Rady Ministrów na początku stycznia.

Do sprawy odniósł się w programie Sedno Sprawy Radia Plus rzecznik prasowy MZ, Wojciech Andrusiewicz.

- Jeszcze w tym roku rząd przyjmie projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Oczekujemy, że stanie się to w najbliższych tygodniach - zapowiedział. 

Jak zapewnił, resort dokłada starań, aby projekt jak najszybciej trafił pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wszak ustawa została zapisana w Krajowym Planie Odbudowy jako jeden z wielu kamień milowych, czyli działań do wykonania, które pozwolą Polsce sięgnąć po środki unijne.

Nowe założenia ustawy. "Damy marchewkę. Chcesz restrukturyzować szpital, pomożemy ci"

Andrusiewicz przypomniał w radiu, na czym polegać będą zasadnicze zmiany wprowadzone przez resort do projektu.

- Wcześniej można powiedzieć, że dawaliśmy i kij, i marchewkę. Teraz damy stricte marchewkę. Chcesz zrestrukturyzować swój szpital, pomożemy ci, tylko przygotuj plan restrukturyzacji - zaznaczył odnosząc się do rezygnacji resortu z powoływania Agencji Restrukturyzacji Szpitali, która miała przyznawać placówkom kategorie w zależności od tego, jak wygląda ich kondycja finansowa.

- Teraz chcemy przeformułować i przeformułujemy ten projekt na zasadę fakultatywności. Oznacza to, że szpital może się starać o restrukturyzację i ma szansę otrzymać na nią środki ze specjalnego funduszu, jeżeli przygotuje jej plan przy pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia - wyjaśniał na antenie radia Andrusiewicz. 

Z wcześniejszych doniesień medialnych wynika, że resort planuje zmienić także zasady kwalifikacji szpitali do sieci, a nocną i świąteczną opiekę zdrowotną zostawić tylko w tych placówkach, które prowadzą szpitalne oddziały ratunkowe. Z najnowszej wersji projektu miałyby zniknąć takze zapisy dotyczące wymogów stawianych dyrektorom i prezesom szpitali w zakresie studiów Master of Business Administration (MBA). Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum