Kiedy rząd przyjmie projekt reformy szpitalnictwa? Wojciech Andrusiewicz o kolejnym podejściu
Jeszcze w tym roku rząd przyjmie projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Oczekujemy, że stanie się to w najbliższych tygodniach - zapowiedział na antenie Radia Plus Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Jak zapewnił, resort dokłada starań, aby projekt jak najszybciej trafił pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Minął już ponad rok od ogłoszenia przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego projektu ustawy reformującej szpitalnictwo
- Od początku był krytykowany m.in. przez samorządy, zarządzających placówkami, nawet część polityków Prawa i Sprawiedliwości
- Resort ostatecznie zmienił projekt, a nowa jego wersja miała początkowo zostać przyjęta przez rząd w IV kwartale 2022 r.. Potem mówiło się, że trafić ma pod obrady Rady Ministrów na początku stycznia
- Do sprawy odniósł się w programie Sedno Sprawy Radia Plus rzecznik prasowy MZ, Wojciech Andrusiewicz. Jak powiedział, resort oczekuje, że rząd przyjmie projekt w najbliższych tygodniach. Nie podał przy tym jednak żadnych konkretnych dat
- Przypomniał za to, na czym polegać będą zasadnicze zmiany wprowadzone przez resort do projektu. - Wcześniej można powiedzieć, że dawaliśmy i kij, i marchewkę. Teraz damy stricte marchewkę - zaznaczył
Kiedy rząd przyjmie projekt reformy szpitali? Rzecznik MZ: jeszcze w tym roku
Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych aktów prawnych, nad którymi pracuje Ministerstwo Zdrowia. Jego pierwsza wersja, przedstawiona jeszcze w 2021 roku, nie spotkała się z aprobatą środowiska. Od początku była krytykowana przez zarządzających szpitalami, samorządowców, a nawet niektórych polityków partii rządzącej. W rezultacie resort przygotował nową wersję.
Zgodnie z nowymi założeniami, zapowiedzianymi przez ministra Adama Niedzielskiego, zamiast Agencji Restrukturyzacji Szpitali, ma powstać Fundusz Modernizacji i Poprawy Efektywności Szpitalnictwa, a zakładaną wcześniej kategoryzację A, B, C i D, zastąpi klasyfikacja I-IV.
O tym, jakie kwotowo i z jakich źródeł ewentualnie miałyby to być środki „na zachętę”, pewien pogląd dają zapisy Oceny Skutków Regulacji, dołączonej do projektu ustawy, sporządzonej w maju 2022 r. Wynika z niej, że miałyby to być pieniądze z budżetu państwa.
Nowa wersja projektu reformującego szpitalnictwo miała początkowo zostać przyjęta przez rząd w IV kwartale minionego roku. Potem mówiło się, że trafić ma pod obrady Rady Ministrów na początku stycznia.
Do sprawy odniósł się w programie Sedno Sprawy Radia Plus rzecznik prasowy MZ, Wojciech Andrusiewicz.
- Jeszcze w tym roku rząd przyjmie projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Oczekujemy, że stanie się to w najbliższych tygodniach - zapowiedział.
Jak zapewnił, resort dokłada starań, aby projekt jak najszybciej trafił pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wszak ustawa została zapisana w Krajowym Planie Odbudowy jako jeden z wielu kamień milowych, czyli działań do wykonania, które pozwolą Polsce sięgnąć po środki unijne.
Nowe założenia ustawy. "Damy marchewkę. Chcesz restrukturyzować szpital, pomożemy ci"
Andrusiewicz przypomniał w radiu, na czym polegać będą zasadnicze zmiany wprowadzone przez resort do projektu.
- Wcześniej można powiedzieć, że dawaliśmy i kij, i marchewkę. Teraz damy stricte marchewkę. Chcesz zrestrukturyzować swój szpital, pomożemy ci, tylko przygotuj plan restrukturyzacji - zaznaczył odnosząc się do rezygnacji resortu z powoływania Agencji Restrukturyzacji Szpitali, która miała przyznawać placówkom kategorie w zależności od tego, jak wygląda ich kondycja finansowa.
- Teraz chcemy przeformułować i przeformułujemy ten projekt na zasadę fakultatywności. Oznacza to, że szpital może się starać o restrukturyzację i ma szansę otrzymać na nią środki ze specjalnego funduszu, jeżeli przygotuje jej plan przy pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia - wyjaśniał na antenie radia Andrusiewicz.
Z wcześniejszych doniesień medialnych wynika, że resort planuje zmienić także zasady kwalifikacji szpitali do sieci, a nocną i świąteczną opiekę zdrowotną zostawić tylko w tych placówkach, które prowadzą szpitalne oddziały ratunkowe. Z najnowszej wersji projektu miałyby zniknąć takze zapisy dotyczące wymogów stawianych dyrektorom i prezesom szpitali w zakresie studiów Master of Business Administration (MBA).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)