Kiedy nauczyciel może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia?

Autor: wyborcza.biz/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2018 11:12

Prawo do urlopu dla poratowania zdrowia przysługuje na podstawie Karty Nauczyciela. Mogą o niego wnioskować nauczyciele po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole. Przyznaje się go w celu leczenia dolegliwości zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub leczenia choroby, która mogła powstać w wyniku wykonywania pracy nauczyciela.

Wymóg siedmiu lat pracy dotyczy wnioskowania o pierwszy urlop dla poratowania zdrowia Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Nauczyciele przez okres 7 lat muszą być zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu (innego niż wypoczynkowy) trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy - informuje wyborcza.biz

Wymóg siedmiu lat pracy dotyczy wnioskowania o pierwszy urlop dla poratowania zdrowia. Nauczyciel w ciągu całego swojego zatrudnienia może o urlop wnioskować kilka razy. Aby ubiegać się o kolejny urlop dla poratowania zdrowia, musi minąć co najmniej rok od dnia zakończenia poprzedniego urlopu. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może jednak przekraczać 3 lat.

W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych. Nie może natomiast w trakcie jego trwania nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej.

Więcej: www.wyborcza.biz

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum