×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kiedy można zwolnić pracownika na L4? Tych zasad trzeba przestrzegać

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia21 września 2023 05:00Aktualizacja: 21 września 2023 07:26

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi przebywającemu na urlopie albo innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Są jednak sytuacje - na co zwraca uwagę DGP - gdy mimo L4 do zwolnienia pracownika może dojść. Kiedy istnieje taka możliwość?

Kiedy można zwolnić pracownika na L4? Tych zasad trzeba przestrzegać
W niektórych przypadkach pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem będącym na zwolnieniu lekarskim Fot. Shutterstock

 

Czy można zwolnić pracownika na L4? Długotrwałe zwolnienie lekarskie a praca

Zgodnie z przywołanym wyżej art. 41 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi przebywającemu na urlopie albo w trakcie innej usprawiedliwionej nieobecności, jeśli nie upłynął okres uprawniający do zakończenia stosunku pracy bez wypowiedzenia.

Zgodnie z art. 53 § 1 Kodeksu pracy – jak wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna – rozwiązanie umowy z pracownikiem, który przebywa na zwolnieniu chorobowym, w trybie dyscyplinarnym jest możliwe w określonych sytuacjach.

W tych sytuacjach pracownik może zostać zwolniony w trybie dyscyplinarnym mimo przebywania na zwolnieniu lekarskim:

  • pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, a okres jego choroby trwa ponad 3 miesiące, pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jego niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku przy pracy bądź choroby zawodowej, a jego okres zasiłkowy wynosi 182 dni i 3-miesiące pobierał zasiłek rehabilitacyjny,
  • absencja wyniosła 270 dni w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą lub ciążą i trzy miesiące pobierał świadczenie rehabilitacyjne.

Rozwiązanie umowy w tej sytuacji jest możliwe w pierwszym dniu po upływie wymienionych wyżej okresów.

Z drugiej strony, Dziennik przypomina, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy:

  • z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem,
  • w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną,
  • w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku. 

- Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych wcześniej, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn – podkreśla "DGP".

Zwolnienie dyscyplinarne. Czy ma na to wpływ choroba?

Dziennik przypomina, że rodzaj choroby nie ma wpływu na zastosowanie zwolnienia dyscyplinarnego pracownika. Główny czynnik to czas trwania niezdolności do pracy, która została wywołana schorzeniem (odpowiednio 3 lub 6 miesięcy pozostawania na L4).

Pracownik, który chce zachować swoje stanowisko pracy powołując się na poważne dolegliwości, nie ma możliwości kontynuowania pracy u danego pracodawcy. Dlatego też rodzaj choroby nie wpływa na uprawnienia pracodawcy w rozpatrywanym zakresie - przypomina "DGP".

Okres ochronny. Kiedy nie obejmuje pracownika?

Jak podkreśla "DGP", istnieje szereg sytuacji, gdy pracownik nie może liczyć na okres ochronny. Są to przypadki takie jak:

  • pracownik na zwolnieniu lekarskim świadczy pracę na rzecz innego pracodawcy albo wyjechał na urlop – oznacza to, że niewłaściwie wykorzystano L4,
  • pracodawca ogłosi upadłość albo zamyka działalność – jest to pewnego rodzaju wyjątek, bowiem może dojść do zwolnienia pracownika przebywającego na L4, ale w tym przypadku sprawa nie jest problematyczna,
  • pracownik utracił uprawnienia do wykonywania zawodu,
  • pracownik dopuści się przestępstwa w trakcie zatrudnienia i zostanie to potwierdzone wyrokiem sądowym,
  • pracownik w rażący sposób narusza obowiązki pracownicze.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze