Kidawa-Błońska: nie ma planów siłowego rozwiązania protestu pielęgniarek w Sejmie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2011 14:49

Zdaniem wiceprzewodniczącej klubu Platformy Obywatelskiej w Sejmie, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, uchwalona przez Sejm w piątek (18 marca) ustawa o działalności leczniczej ma charakter kompromisowy i źle się stało, że nagle podzieliła ona pielęgniarki.

Kidawa-Błońska: nie ma planów siłowego rozwiązania protestu pielęgniarek w Sejmie

Poparcie posłów uzyskała poprawka, która umożliwia pracę pielęgniarek w szpitalach na podstawie umów cywilno-prawnych, czyli kontraktów. Pielęgniarki zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek i Położnych protestują w Sejmie przeciwko takiemu rozwiązaniu – od czwartku (17 marca) okupują sejmową galerię.

– Ostateczny kształt ustawy jest najlepszym kompromisem, jaki można było wypracować – zaznaczyła Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak dodała, niepotrzebnie doszło do zamieszania i "gorącej" sytuacji w Sejmie, która podzieliła świat pielęgniarski. 

Zapewniła, że nikt nie "rozgrywa" środowiska pielęgniarskiego w Polsce, oraz że nie ma planów siłowego rozwiązania kwestii protestu pielęgniarek w Sejmie. Wyraziła nadzieję, że w piątek po południu, pielęgniarki opuszczą gmach parlamentu.

Ustawa o działalności leczniczej jest jedną z kluczowych z rządowego pakietu zdrowotnego. Przewiduje ona między innymi, że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe.

Wiceszefowa klubu Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła w piątek (18 marca) na konferencji prasowej w Sejmie, że ustawa spowoduje polepszenie jakości usług i sposobu leczenia w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum