Katowice: rezydent prawnie chroniony

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2010 18:24

Szpital nie może zwolnić z pracy lekarza-rezydenta, chyba że nie jest on w stanie kontynuować specjalizacji, np. w przypadku utraty lub zawieszenia prawa do wykonywania zawodu.

Katowicki Sąd Rejonowy orzekł, że Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach nie miał prawa zwalniać lekarki w trakcie specjalizacji, której pensję płaci Ministerstwo Zdrowia - informuje Gazeta Wyborcza.

Sąd pracy nie rozpatrywał sporu związanego z dyżurami lekarskimi, co było bezpośrednią przyczyną zwolnienia.

- Sąd uznał, że najważniejszy jest fakt, iż umowa o pracę z rezydentem jest umową o szczególnym charakterze - mówił Gazecie Wyborczej Krzysztof Hejosz, prezes Sądu Rejonowego Katowice Zachód.

- Stosują się do niej nie tylko przepisy prawa pracy, ale także rozporządzenie dotyczące trybu zatrudniania rezydentów. Tu chodzi o miejsce pracy opłacane z budżetu państwa w celu wykształcenia lekarza specjalisty. Dlatego nie można go zwolnić, o ile nie ma przeszkód, by kontynuować specjalizację – kontynuował prezes przywołując orzeczenie Sądu Najwyższego sprzed 5 lat w podobnej sprawie.

Ostatecznie sąd pracy uznał zwolnienie rezydentki odbywającej specjalizację z okulistyki za bezzasadne i przyznał jej ponad 9 tys. zł odszkodowania, ponadto obciążył szpital kosztami procesowymi.

Więcej: Gazeta Wyborcza

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum