Katowice: prywatna klinika wyłudziła od pacjentów prawie 800 tysięcy złotych?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2012 16:58

Prywatna klinika z Katowic wyłudziła od swoich pacjentów prawie 800 tys. zł, uzależniając od wpłacanych przez nich darowizn przeprowadzenie refundowanych przez NFZ zabiegów - podaje policja. Oskarżonemu współwłaścicielowi kliniki może grozić do 10 lat więzienia.

Jak poinformował podkomisarz Jacek Pytel z katowickiej policji, śledztwo w tej sprawie miejscowi policjanci i prokuratorzy prowadzili od marca 2010 r. Wtedy pojawiły się pierwsze sygnały o wyłudzaniu pieniędzy przez niepubliczny zakład opieki zdrowotnej - wykonujący m.in. zabiegi wszczepiania soczewek w leczeniu zaćmy.

- Choć zabiegi te były w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, pacjenci dowiadywali się, że aby zostały w ogóle przeprowadzone, powinni wpłacić tzw. darowiznę na rzecz tej kliniki. Pierwsze takie przypadki, które mamy udokumentowane, miały miejsce już w 2001 roku - przekazał Pytel dziennikrzowi PAP.

W toku postępowania śledczy dotarli do ponad 460 osób, które wpłaciły na konto kliniki kwoty od 1 tys. do 3 tys. zł - łącznie blisko 800 tys. zł. W zakończonym już śledztwie oskarżony został 60-letni współudziałowiec kliniki, któremu za oszustwo na dużą skalę może grozić do 10 lat więzienia.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum