×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Katowice: podejrzani ws. korupcji przy dostawach sprzętu medycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 października 2013 14:10

Dziewięć osób usłyszało 28 zarzutów w toczącym się w Katowicach śledztwie ws. korupcji przy przetargach na dostawę sprzętu ortopedycznego amerykańskiego koncernu Stryker. Postępowanie m.in. ws. ustawiania przetargów dotyczy placówek ochrony zdrowia w całym kraju.

Katowice: podejrzani ws. korupcji przy dostawach sprzętu medycznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Zarzuty w tej sprawie przedstawiono 57-letniej dyrektor szpitala w Łodzi, która uzależniła spłatę zadłużenia jej szpitala z tytułu dostarczonego już sprzętu od otrzymania określonej kwoty pieniędzy, a także kosmetyków - poinformował zespół prasowy śląskiej policji.

Rzecznik koordynującej śledztwo Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach prok. Leszek Goławski wyjaśnił, że dyrektor zażyczyła sobie przelania na konto jej syna określonego procenta od kwoty będącej przedmiotem obrotu. Pieniądze - ok. 23 tys. zł - miały wynikać z umowy zawartej przez firmę z jej synem na usługi związane z opieką nad powierzonym szpitalowi sprzętem.

Pięć osób spośród podejrzanych to byli przedstawiciele ścisłego kierownictwa i księgowości firmy dostarczającej sprzęt. Pozostali to ordynatorzy i lekarze pełniący funkcje zarządcze w szpitalach w Łodzi, Lublinie i Rzeszowie, którzy mieli przyjmować pieniądze (np. na rachunki w Szwajcarii); jeden z lekarzy przyjął też zapłatę za przelot na koncert Erica Claptona w Wielkiej Brytanii.

- Część osób z tej sprawy przyznała się do popełnienia zarzuconych czynów, co więcej, chce się poddać karze, a także skorzystać z nadzwyczajnego złagodzenia kary. Dotyczy to osób, które opowiadają o wszystkich okolicznościach sprawy - dodał rzecznik katowickiej prokuratury.

Chodzi m.in. o okoliczności, odnośnie których nie zostały jeszcze przedstawione zarzuty. Według śledczych umów podobnych do tej, jaką przedstawiciele Strykera zawarli z synem dyrektor łódzkiego szpitala, były bowiem "setki".

- Dotyczą różnych polskich placówek szpitalnych. Tego jest naprawdę dużo. () To dokumenty sporządzone po to, żeby udowodnić, że były jakieś transakcje, których nie było - powiedział prok. Goławski.

Do udokumentowanych już przypadków korupcji w tej sprawie dochodziło w pierwszych latach poprzednich dekady.

Postępowanie toczy się od 2012 r. Na poczet przyszłych kar i grzywien prokuratora zabezpieczyła dotąd mienie podejrzanych o wartości 380 tys. zł. Podejrzanym może grozić kara do 12 lat więzienia. Zatrzymana we wtorek dyrektor łódzkiego szpitala została zwolniona za kaucją 40 tys. zł.

Śledztwo zaczęło się od informacji przekazanych stronie polskiej przez FBI. Chodziło o materiały uzyskane na kanwie prowadzonych w Stanach Zjednoczonych postępowań przeciwko amerykańskiemu koncernowi Stryker Corporation - liderowi na rynku ortopedycznym. Miał w nim istnieć fundusz łapówkowy, z którego korumpowano ordynatorów lub dyrektorów szpitali zasiadających w komisjach przetargowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze