Katowice: będzie proces o ustawianie przetargów

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2010 09:22

Zakończyło się śledztwo prokuratorskie przeciwko dyrektorom 16 szpitali ze Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia, którzy ustawiali przetargi na dostawę sprzętu medycznego w zamian za łapówki.

Katowice: będzie proces o ustawianie przetargów

Prokurator Andrzej Laskowski, naczelnik wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu twierdzi, że są dowody, że od przedstawicieli Philips Polska wzięli oni w sumie prawie 3 mln zł łapówek.

Dyrektorów obciążają zeznania pracowników Philips Polska, którzy sprzedawali szpitalom aparaty rentgenowskie, tomografy i wyposażenie pracowni kardiologicznych. Przyznali oni, że przetargi na dostawy tego sprzętu były ustawiane.

Do specyfikacji zamówienia wprowadzano parametry techniczne, które spełniał wyłącznie sprzęt firmy Philips. Jest to jednoznaczne z ograniczeniem dostępu do przetargu innym producentom. Szefowie szpitali brali za to od przedstawicieli koncernu od 3 do 5 proc. wartości przetargu.

Oskarżeni nie przyznają się jednak do winy i twierdzą, że zostali pomówieni.

Akt oskarżenia przeciwko dyrektorom szpitali został skierowany do sądu w Poznaniu, jednak tamtejsi sędziowie zapowiadają, że przekażą go do Katowic. Prawie wszyscy podejrzani i świadkowie pochodzą bowiem z woj. śląskiego. Proces rozpocznie się prawdopodobnie jesienią 2010 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum